Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Miliónová lotéria zlyhala, apatiu k očkovaniu neprelomila ako ani ďalšie incentívy - píšu americké média

Po tom, čo profesor Krčméry na tlačovke pred dvoma týždňami zahlásil, že je tu ešte cesta motivovať, t. j. uplácať ľudí k očkovaniu lotériou a finančnými darčekmi podľa vzoru USA, minister financií Igor Matovič pripravil schému takýchto incentív. Včera o tom bola dlhá rozprava v parlamente. Pozrime sa teda na americkú skúsenosť a pikošky, ako to robia v jednotlivých štátoch USA

Miliónová lotéria
Na snímke výherkyňa Nancy Gutierrezová

Progresívne noviny Politico informujú, že lotéria nezaberá, aby ľudí navnadila na očkovanie. Podobne je to s ďalšími cenami, odmenami atď. Azda najmenej ochotní k očkovaniu sú práve občania štátu Louisiana, kde skúsil túto nedôveru v bezpečnosť vakcíny prelomiť guvernér John B. Edwards z Demokratickej strany práve vyhlásením lotérie. Ceny boli hotovosť a štipendiá pre tých, ktorí sa zaočkujú.

Ohio bol ďalší štát, ktorý sa pokúšal lotériou prelomiť stagnáciu záujmu o očkovanie. Záujem sa mierne zvýšil na dva týždne a potom sa znova prepadával. Lotériu už aj stihli zrušiť.

Obr. Mapa USA
Mapa USA podľa ochoty zaočkovať sa. Modrá je na najsilnejšia, žltá najslabšia

 

Severná Karolína hlási zvýšenie zaočkovanosti o 1 % po tom, čo zaviedla lotériu, informuje portál hazardných hier Gambling Insider.

Kalifornia venovala z peňazí daňových poplatníkov 116,5 mil. do vakcinačných incentív: vysnívaná dovolenka, návšteva tematických parkov, darčekové poukážky, lotéria atď. Guvernér Newsom, demokrat, ktorý zaviedol najtvrdšie pandemické opatrenia ako lockdown a povinné rúška, lotériu prezentuje ako úspech, ktorý prispel k nárastu zaočkovanosti o 22 %, realita je však iná. Tento graf dokazuje, že len prvé žrebovanie zvýšilo krivku o čosi a potom záujem klesol, ako všade inde.

 

Kalifornia so 6. najmladšou populáciou v USA mala úmrtnosť na covid porovnateľnú s najstarším štátom Floridou. Zaočkovanosť je jedna z najvyšších v USA 57 % a zjavne to nie je pre Newsomovu lotériu, ktorá je otvorená aj pre deti od 12 rokov, vysvetľuje televízia ABC 7 .

Graf zaočkovanosti
Graf zaočkovanosti v Kalifornii – prvá čiara vpravo je dátum prvého vyžrebovania v lotérii a druhá čiara ohlásenie lotérie

Kolorado, kde tiež vládnu demokrati, robí lotériu aj pre 25 študentov. Môžu vyhrať môžu 50 000 dolárové štipendiá, zapojiť sa môžu už aj deti od 12 rokov, ak si dali pichnúť aspoň jednu dávku vakcíny. Ďalší občania môžu vyhrať svoj milión s očkovaním.

Azda najpatetickejšia vakcinačná kampaň prebieha v Západnej Virgínii pod názvom „Urob to pre svoje šteňa„. Guvernér v tombole rozdáva zbrane, autá, licencie na rybolov a poľovačku, víkendové dovolenky, štipendiá. Občania vo veku 16-35 rokov dostanú automaticky 100 dolárovú darčekovú kartu pri online registrácii.

Guvernér Jim Justice
Obr. Guvernér Jim Justice (D) oznamuje štátnu vakcinačnú tombolu

 

Zoznam štátov a incentív je zverejnený TU. Z neho vyberám ešte ďalšie. V štáte Delaware každý zaočkovaný môže vyhrať 300 tis. USD a dva ŠPZky. Podobne už 12-roční v Massachusetts môžu vyhrať túto sumu celkom 5-krát na štipendium, dospelí 5-krát milión. Štát Guam má tombolu so 6 autami. Hawai ponúka rôzne dovolenkové balíčky, jedným z nich je aj výlet do Las Vegas. Rollercoaster kolotočový park je jedna z cien v mnohých štátoch. New York dáva permanentky na metro zadarmo, New Jersey pivo.

V štáte Washington dávajú marihuanu zaočkovaným nad 21 rokov s názvom „Joints for Jabs„, len do 12. júla.

Televízna stanica NBC zas informuje, že lotérie a finančné incentívy riadne naštvali tých, čo už sú zaočkovaní.

Aj odborníci ako expert Irwin Redlener z Iniciatívy pre pandemické informácie na Kolumbijskej univerzite v New Yorku musel skonštatovať, že to jednoducho nefunguje. „Ľudia nereagujú na incentívy, či je to doughnut (šiška), auto alebo milión dolárov.“

Zdá sa, že lotéria veľa vypovedá o túžbe po peniazoch a povýšeneckosti tých, ktorí ju navrhujú. Majú ľudí za tak negramotných, že svoje zmýšľanie o zdraví, imunite a vakcíne zmenia len pre pár drobných či šancu zbohatnúť. Isto sa nájde aj pár takých so sklonmi k hazardným hrám. Mnohí však váhajú práve preto, že tušia, že koleso šťastia im môže zároveň priniesť aj nešťastie. Prípadov úmrtí po očkovaní je v americkej databáze nahlasovanie nežiaducich účinkov sú už tisíce a stále pribúdajú.