Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Moderna začala klinické skúšky experimentálnej mRNA vakcíny proti HIV na ľuďoch

Americká farmaceutická firma Moderna včera začala klinické skúšky experimentálnej mRNA vakcíny proti vírusu HIV. Do prvej fázy skúšky bolo zahrnutých 56 zdravých dobrovoľníkov bez HIV vo veku 18 až 50 rokov. Očkovacia látka je funkčne založená na rovnakom princípe ako vakcína proti Covid-19

Moderna
Na snímke nápis americkej firmy Moderna na budove sídla

Cieľom klinickej skúšky je otestovať bezpečnosť vakcíny a zmerať imunitnú odpoveď vyvolanú u malej skupiny zdravých dobrovoľníkov, preto má trvať 10 mesiacov (v prípade Covid-19 to boli len 2 mesiace). Vývoj vakcíny proti HIV prebieha v spolupráci s Nadáciou Billa a Melindy Gatesových.

V apríli tohto roku plánovala Moderna testovanie dvoch potenciálnych kandidátov mRNA-1644 a mRNA 1574. Minulý týždeň boli zverejnené podrobnosti, podľa ktorých do prvej fáze testovania postúpila očkovacia látka mRNA-1644. Celkovo prebehnú štyri časti klinických skúšok – v dvoch budú podané kombinácie oboch vakcín a v ďalších dvoch jedna alebo druhá. Vakcína má znížiť riziko osôb, ktoré sú značne vystavené riziku nakazenia vírusom HIV.

V tejto fáze nejde o zaslepenú štúdiu, každý dobroľník vie, že dostáva experimentálnu vakcínu. Potom budú nasledovať 2. a 3. fáza klinických skúšok než môžu byť schválené pre širokú populáciu. Výrobca dúfa, že táto vakcína bude schopná vytvoriť neutralizačné protilátky nielen na boj proti HIV ale aj celej škále iných vírusov v prípade „budúcich pandémii“.

Možno si predstaviť scenár, ako sa táto experimentálna vakcína stane „zodpovednosťou“ a „slobodou“ sťaby jediná prevencia budúcich pandémií. Zatiaľ je času dosť, lebo digitálne zelené pasy stále nie sú zavedené v praxi. EǓ ich od začiatku plánovala pre staré aj nové vakcíny, len sa to zjavne bude zavádzať postupne. Až všetko pôjde podľa predpandemického plánu z roku 2019, zaviesť novú vakcínu proti HIV, možno prebalenú do pozlátka ako kombinovanú vakcínu proti všetkým vírusom (niečo na spôsob už dávno predvídaného amerického projektu BioShield) bude s digitálnymi zelenými pasmi zaručený zisk pre investorov. Druhotným príjmom z mRNA vakcín, ktoré vykazujú značné nežiaduce účinky, ktoré sa postupne vyplavujú, budú tržby z liekov na choroby, ktoré spôsobujú a spôsobia. My ostatní sa  môžeme pripraviť na ďalšie „dobrovoľné“ očkovanie.

 

Moderna tiež vyhlásila, že pracuje na vývoji mRNA vakcín proti chrípke a herpes simplex vírusu.