Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Potrebná rekonštrukcia vlády: Jeden kohút na dvore stačí. A vyčistiť kurník od odborníkov na sekírovanie.

Igor Matovič stojí dnes pred veľkou dilemou. Sulík, povzbudený zverejneným prieskumom verejnej mienky o svojej vysokej popularite, veľkoryso dáva ultimátum, čo bude mnohým sympatické. Akože „obetuje“ seba, aby umenšil Matovičovo ego. No nie je to celkom tak. Zas pre svoje ego a krátkozrakosť ponesie vinu za rozbitie vlády

Z vládnej konštelácie je jasné, že dvaja alfasamci sa neznesú vedľa seba. Tentokrát sa posekali na riešení pandémie. Jeden chcel ísť podľa odborníkov na lockdowny a druhý zas podľa iných odborníkov na otváranie. No je tu aj tretia cesta, ktorú odrazu všetci vidia. Dalo sa to riešiť bez sekírovania aj bez „nezodpovedného“ otvárania, keby sme sa zamerali na liečbu a profylaxiu.

Toto presadzuje skupina odborníkov, ktorá cez alternatívne médiá upozorňovala na problém zanedbanej a neefektívnej liečby od jesene, no nikto tomu nevenoval pozornosť. Ani Sulík, ktorý teraz vyčíta Matovičovi, že kým sa venoval mikromenežmentu pandémii, tak sa nikto nestaral o ľudí chorých na COVID predtým, ako sa dostali do nemocnice. Sulík len reprodukuje výčitku prezidentky Čaputovej, ktorá zaznela prednedávnom. Lenže táto výčitka zaznievala už od jesene, no nie z úst koaličných partnerov, len nezávislých opozičných poslancov. Sulík si to rovnako nevšímal. A teraz zas len machruje.

Ak Matovič neustúpi, čo by nemal, a menšinová vláda padne, vinu zas len ponesie Sulík za nerealistickú podmienku. On sám by tiež ako premiér neustúpil. Pritom nič sa nezmení vo vláde, ak ju prevezme Eduard Heger alebo niekto iný, a pôjde sa podľa tých istých odborníkov. O polroka bude SaS žiadať odstúpenie Hegera. Príčinou sporov sú vládni odborníci (aj tí Gatesoví), na ktorých sa premiér a exminister upli. Tých treba pustiť k vode pre pokoj vo vláde. Toto od Matoviča žiadať a nie jeho odstúpenie. Vytvoriť tím odborníkov na komplexné riešenie pandémie, kam si dajú vládne strany svojich odborníkov, aby všetky odborné hlasy boli zastúpené, aj tie „alternatívne“.

Ak to nevedia vyriešiť takto – odstránením príčiny problémov – zlých poradcov, tak potom jeden kohút musí preč z dvora. Ak budú obaja vo vláde riadiť veci z ústrania, spory budú stále pokračovať – či cez facebook, cez parlament alebo média. Férové riešenie je, že Sulík si uzná, že nevedel dosť dobre presviedčať, namiesto toho len vytváral provokatívne situácie, aby zbieral body. On nesie spoluzodpovednosť za zlyhanie vládneho štvorlístka. Matovič sa cítil pod tlakom zas zdôrazňovať svoje zásluhy, pre ktoré stratil popularitu. Ukázalo sa však, že nepopulárne opatrenia boli tak neodborné a kontraproduktívne, že nepriniesli ani očakávané výsledky.

 

Teraz sa to ľahko Sulíkovi špliecha do tváre Matoviča. On však mal priamy prístup k premiérovi, mohol vidieť, čo sa v tej oblasti deje, no nič neurobil. Jeho pravá ruka Jana Bittó Cigániková, ktorá mala ako predsedníčka zdravotníckeho výboru v parlamente prácu ministra zdravotníctva kontrolovať, konštruktívne kritizovať a informovať Sulíka, sa len predvádzala v médiách a problém zanedbanej včasnej a neefektívnej liečby nevidela, až kým sa to neprevalilo. Celý čas išla tú istú mantru – rúška, testy a vakcíny. Aj Sulík až v januári precitol z testovania a začína ho kritizovať ako opozícia. Doteraz však nič pre záchranu životov okrem vakcín nevedel navrhnúť.

Igor Matovič teraz potrebuje byť tvrdohlavý aspoň ako bola Radičová. SaS sa možno nepoučí a necúvne zo svojej požiadavky. Je tu však stále nádej skonsolidovať menšinovú vládu za podpory nezávislých poslancov opozície, ktorí sa mu snažili ukazovať práve tretiu cestu v boji s pandémiou. Musí sa však poučiť z vlastných i Sulíkových chýb a začať počúvať konštruktívnu kritiku, aj z radov opozície či alternatívnych médií. Dôležité však je, že sa rozlúči s väčšinou svojich poradcov a prizve za poradcov odborníkov, ktorým ide o záchranu životov a to nielen vakcínami.

Popularitu stratil práve preto, že počúval svojich domácich a niektorých zahraničných odborníkov. Tí všetko vsadili na sekírovanie ľudí lockdownami, len aby im nanútili vakcíny. Testovanie má byť prostriedkom k zvýšeniu zaočkovanosti, hoci väčšina populácie nie je ochotná ho podstúpiť. Toto by mal začať premiér rešpektovať a prestať usilovať o 60% zaočkovanosť. Tak si len ľudí znepriateľuje. Napokon tieto vakcíny sú aj neúčinné proti novým variantom. S koronavírusom sa musíme naučiť žiť bez drakonických opatrení. Aj v iných krajinách sa ľudia búria proti totalitárnemu smerovaniu pandemických opatrení. Ak by pri moci dnes bol Pellegrini, Fico či Sulík a predpisovali nám podobné riešenie krízy, postihol by ich rovnako prepad popularity.

Niet pochýb, že ide o globálnu taktiku, ktorú väčšina vlád štátov uplatňuje. Matovič bude autentický a znova populárny, ak sa rozhode postaviť sa tejto globálnej snahe o totalitarizmus cez boj s pandémiou. Máme veriť, že jediným liekom sú riešenia, ktoré nám nanucujú cez EÚ a WHO skorumpované farmakoncerny? Sám premiér teraz platí ohromnú cenu za to, že im naletel. Ak nestratil cit pre spravodlivosť, už doteraz mohol pričuchnúť v Bruseli tomu, ako sa tam korupcia rafinovane zakorenila. Sulík sa kedysi tváril, že to vidí, ako eurofondy korumpujú, no doteraz bol zaslepený 6 miliardami Bruselu. Zdá sa, že precitá.

No je to hlúposť prenechať miliardy opozícii a zároveň rezignovať na možnosť vetovať zlé politiky Bruselu. Dnes je šanca ako nikdy odhaľovať korupciu aj v euroštruktúrach, na tom by sa Matovič aj Sulík mali zjednotiť. Jeden musí ustúpiť, lebo ináč to dopadne tak, ako sa hovorí: Kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí. Ustúpiť musí Sulík, je dobré, že ochotu prejavil, nemal by ju však podmieňovať odstúpením premiéra, ale odstúpením premiérových poradcov. Na čele s Matovičom môžu byť úspešný tím, len je treba poznať svoju cenu, svoje miesto a nepreceňovať sa.