Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

V Izraeli podávajú 3. dávku. Je však Pfizer vakcína vôbec účinná? Podstatne menej ako prirodzená imunita

V nedeľu vystúpil v americkej televízii CBS News bývalý šéf americkej liekovej agentúry FDA Dr Scott Gottlieb , ktorý je v predstavenstve koncernu Pfizer. Hovoril v mene farmakoncernu, ktorý chce súrne schválenie 3. dávky vakcíny proti covid v USA. Odvolal sa na údaje z Izraela o klesajúcej ochrane vakcín

Izrael, vlajka, vakcína
Ilustračné foto

Gottlieb je príkladom toho, ako sú „nezávislé“ americké vládne agentúry, ktoré schvaľujú farmaprodukty, prepojené s farmafirmami (podobne je to v bankovníctve). Keďže úradníci majú ambície uplatniť sa vo farmapriemysle, vedia ako regulátori minimálne prižmúriť oči. Alebo aj naopak, farmafirmy posielajú do regulačných orgánov svojich ľudí „z fachu“.

Scott Gottlieb, bývalý šéf FDA, dnes člen predstavenstva koncernu Pfizer

Na snímke Scott Gottlieb, bývalý šéf FDA, dnes člen predstavenstva koncernu Pfizer

Pár hodín pred Gottliebovým mediálnym vystúpením opublikovalo izraelské ministerstvo zdravotníctva „obmedzené údaje“, ktoré ukazujú, že ochrana vakcíny začína klesať po šiestich mesiacoch od očkovania. Tvrdia, že ide o náznaky „rastúcej korelácie“ medzi nedávno nakazenými a zaočkovanými medzi prvými. Tým už minulý týžden začali ponúkať tretiu dávku.

Izrael, svetové očkovacie laboratórium Pfizera, ako ho označil CEO Albert Bourla, začalo očkovať na vrchole covid sezóny. Vďaka klimatickej zóne, v akej sa nachádza, počet nakazených i úmrtí rýchlo klesol s nástupom skorej jari. Kým v Európe ešte zúrila covid sezóna, čísla v Izraeli rýchlo klesali. Izrael prehlásil víťazstvo nad covidom vďaka očkovacej kampani. No bola to naozaj vakcína alebo len oteplenie, ktoré znížilo krivky prípadov a úmrtí v Izraeli?

Už pred rokom aj bez očkovania sa krivka úmrtí a prípadov v lete v Europe prepadla. V Izraeli začala stúpať v lete, podobne ako v južných štátoch USA, ktoré sa nachádzajú v subtrópoch, a kde pred slnkom v najväčších horúčavach ľudia utekajú do klimatizovaných priestorov. Jar a jeseň sú obdobia, keď je tam príjemne a ľudia sú dosť na slnku a teda aj s vyššími hladinu vitamínu D3 https://c19vitamind.com/, čo pomáha odolnosti voči vírusu. Na rozdiel od nás majú dve covid sezóny.

 
Krivka úmrtí v Izraeli a v SR
Na snímke graf Krivka úmrtí v Izraeli a v SR

Nie na jar, ale teraz v lete sa mala ukázať účinnosť Pfizer vakcíny v Izraeli. No samotní Izraelci teraz začínajú panikáriť z nárastu prípadov a hospitalizácií, zatvárajú hranice, siahajú po rúškach a ďalších opatreniach. Začína letná covid sezóna ako minulý rok, hoci teraz je Izrael najzaočkovanejšia krajina na svete. Zmenilo sa niečo či nič? Je vakcína účinná či nie?

Medzi prípadmi aj hospitalizovanými je ohromný počet zaočkovaných. Ak z uvedenej vekovej skupiny je 90% zaočkovaných, tak zhruba to isté percento pozitívnych prípadov pripadá na zaočkovaných. Zatiaľ sú to nízke čísla s rastúcou tendenciou ale pribúda aj hospitalizácií. Nepomáha, že zber údajov sa zameriava na testovanie osôb a vykazovanie pozitívnych prípadov, z čoho však nie je jasné, či ide o ľudí so symptómami alebo nie.

 Izraelské dáta o nakazených rozdelené podľa očkovania a v poslednom stĺpci podiel zaočkovaných v celkovej populácii podľa veku, v predposlednom stĺpci podiel zaočkovaných medzi pozitívnymi prípadmi
Na snímke tabuľka Izraelské dáta o nakazených rozdelené podľa očkovania a v poslednom stĺpci podiel zaočkovaných v celkovej populácii podľa veku, v predposlednom stĺpci podiel zaočkovaných medzi pozitívnymi prípadmi

Dôraz na zabránenie hospitalizáciam očkovaním sa začína klásť aj v Európe, kde momentálne viac zaočkované západné krajiny majú aj viac prípadov ako menej zaočkované. Z toho vyplýva, že vakcíny nezastavujú šírenie vírusu. Západné krajiny majú azda viac delty, ktorá sa rýchlo šíri a navyše v lete. Je to ideálny variant na premorenie, keď ľudia majú dostatok vitamínu D3. Británia má denné prírastky prípadov teraz ako na vrchole v zime, no oproti tomu hospitalizácií pribúda málo.

Američania neevidujú symptomatické prípady u zaočkovaných, len hospitalizácie a úmrtia. Z takto deravej štatistiky je ťažko potvrdiť, či vakcína je účinná, ako Pfizer sľuboval v prevencii akýchkoľvek príznakov. Ale fajn, aj to pomôže, ak naozaj vakcína zabráni aspoň hospitalizáciám, čomu pomáha vysoko účinne aj profylaxia a včasná liečba, len práve to sa v Izraeli netestuje ani nepripúšťa. Z prepočtu infikovaných prípadov v Izraeli podľa posledných zverejnených dát vychádza účinnosť nakazenia na 33% (20-29 r.), 43% (30-49r.) a 28% (nad 50r.).

Prehľad nakazených v Izraeli a z toho vypočítaná účinnosť vakcíny v predchádzaní nakazenia v percentách
Na snímke prehľad nakazených v Izraeli a z toho vypočítaná účinnosť vakcíny v predchádzaní nakazenia v percentách

Problém týchto kalkulácií účinnosti, ktorý však používal koncern Pfizer tiež, keď robil svoju klinickú štúdiu, navyše v lete, je, že sa neberie do úvahy, kto prekonal covid ani v kategórií zaočkovaných i nezaočkovaných. Klinická štúdia nezisťovala, kto predtým prekonal, čo býva bez príznakov u mladších ľudí, len vylúčil tých, ktorí si mysleli, že mali kovid. Potom ale ani len neotestovali tých, ktorí mali aj po očkovaní symptómy kovid a jednoducho ich z prepočtu účinnosti vakcíny vylúčili. Kritika sa zdvihla aj voči prepočtu relatívneho rizika namiesto absolútneho.

Z Izraelských dát však jasne vyplýva, že prirodzená imunita je efektívnejšia ako tá z vakcíny. Z celkovo 835 792 prípadov, ktoré sa vyzdravili, 72 prípadov boli reinfekcie, čo predstavuje 0,0086% tých, ktorí už covid prekonali. Zaočkovaní mali až 7 násobne vyššiu pravdepodobnosť, ako tí, čo prekonali covid, nakaziť sa. Viac ako 3 000 z 5 193 499, čo predstavuje 0,0578% šancu. Ináč povedané 40% nových prípadov je medzi zaočkovanými, kým len 1% je u tých, ktorí prekonali covid.

Prirodzená imunita aj podľa patológa Dr. Ryan Cole z Mayo Clinic je hlbšia a komplexnejšia. Podnecuje protilátky proti všetkým proteínom vírusu, vrátane obalu, membrány, nukleokapsidu a spajku na rozdiel od mRNA a DNA vakcín, ktoré sa špecializujú len na spajk proteín. Je možné ju bezpečne získať užívaním profylaxie a včasnej liečby, čo však nebolo dovolené nielen u nás. K tomu neefektívna a nie raz kontraproduktívna nemocničná liečba viedla k úmrtiam aj osôb, ktoré nemali komorbidity.
 
Vo Švédsku pred pár dňami publikovali zistenie, že prirodzená imunita je vysokoefektívna aj na deltu a že pretrváva doteraz u tých, ktorí ochoreli na jar 2020. Viac ako 80% tých, ktorí sa vtedy nedostali do nemocnice, a ochorenie prekonali doma, málo stále dostatok protilátok. Tí, ktorí boli pred vyše rokom hospitalizovaní, mali všetci (100%) dostatok protilátok proti SARS-CoV-2.