Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Ako mohli byť politici druhýkrát pozitívni? Vysvetlenie je vo falošnej pozitivite pri vysokom cykle PCR testov

Svetová zdravotnícka organizácia v deň inagurácie amerického prezidenta Bidena 20. januára prišla s odporúčaním manuálne nastaviť počet cyklov amplifikácie podľa toho, či testovaná osoba má alebo nemá príznaky. Pri vysokom počte cyklov, spravidla nad 30, PCR testy vykazujú falošnú pozitivitu u bezpríznakových

Naše ministerstvo zdravotníctva to zapracovalo do protokolu pre laboratória do mesiaca, teda presne 19.2. To vysvetľuje, prečo mohli byť druhýkrát pozitívni politici prvýkrát falošne pozitívne testovaní pred týmto dátumom.

Politici Sme rodina Peter Pčolinský a Štefan Hollý boli druhýkrát pozitívni na SARS-CoV-2. Poslanec Pčolinský prvýkrát pred mesiacmi nemal žiadne príznaky, druhýkrát nedávno už áno. Vicepremiér Hollý zas v oboch prípadoch nemal žiadne príznaky. Podobne OĽANO volebná líderka Mária Šofranko bola pozitívna bez príznakov na Vianoce a druhýkrát už s COVIDom na Valentína.

Niektoré média spomínali ich prípady ako varovania, že je možné nakaziť sa aj po prekonaní COVID-19. Lenže byť pozitívny na SARS-CoV-2 bez príznakov, neznamená COVID prekonať. Ochorenie COVID sa prejavuje príznakmi, na základe ktorých si telo vytvorí protilátky v krvi. Ešte je možnosť aj vytvorenia len mukozálnych protilátok, ak telo zlikvidovalo vírus veľmi skoro na slizniciach a vtedy sa nevytvorí dostatok protilátok v krvi. Také testy však u nás nie sú dostupné a vírová nálož je veľmi nízka, aby spôsobovala šírenie vírusu.

Podľa americkej liekovej agentúry (FDA) nízke CT vytvára veľa falošných negatívnych výsledkov a tiež odporúča 40 cyklov. To je typické aj pre testy u nás, ako uvádza inštrukcia MZ SR. Podľa štúdie ešte z apríla 2020, Ct 17 potvrdzuje len skutočne pozitívnych. Po 17. cykle presnosť dramaticky klesá. Pri 33 cykloch, je falošná pozitivita až 80%. Po 34. cykle je falošná pozitivita 100%.

 

V decembri bol publikovaný systematický prehľad 29 štúdií k PCR testom v časopise Klinické infekčné ochorenia, ktorý skonštatoval, že Ct musí byť podstatne nižšie pre vzorky so živým vírusom. Päť štúdií skonštatovalo, že neboli schopné zistiť žiaden živý vírus v prípade, keď Ct bolo nad 24. Ct 35 zistilo živý vírus iba u symptomatických ľudí, u tých bez symptómov išlo o falošnú pozitivitu.

Pretože test nerozlišuje medzi živým a mŕtvym vírusom, načasovanie testovania je dôležité. Nedávny výskum ukázal, že priemerný čas od prejavenia príznakov po odstránenie vírusu, ako ho vie potvrdiť kultúra vírusu, je sedem dní. Po tom PCR test zachytáva neinfekčné, neživé vírusy až do 34 dní (pamätáte ľudí zo štátnej karantény?). Je to dôležité, lebo ak človek už nie je nositeľom vírusu, nepredstavuje ohrozenie pre iného. Životaschopný vírus bol zaznamenaný do 3 dní po skončení horúčky.

19. februára dostali laboratória u nás túto inštrukciu: „Klinický význam výsledkov pozitívnych v teste RT-PCR SARS-CoV-2 s vysokou hodnotou Ct (nízkou vírusovou náložou) je možné interpretovať iba v kontexte s klinickým stavom a anamnézou pacienta.“ Zároveň podľa odporúčania WHO sa aj u nás má uvádzať počet cyklov vo výsledku testu.

„Pozitívny výsledok RT-PCR SARS-CoV-2 s vysokou hodnotou Ct sa vyskytuje:

-pri asymptomatickej infekcii s neznámym infekčným rizikom,

-vo včasnom štádiu infekcie,

-v prípade nesprávne odobratých alebo znehodnotených vzorkách pri nesprávnom uchovávaní a transporte,

-u pacientov v rekonvalescencii s klesajúcou vírusovou náložou,

-u imunokompromitovaných pacientov a pacientov hospitalizovaných so závažným priebehom infekcie s tendenciou dlhodobého vylučovania potenciálne infekčných vírusových častíc.“

Táto inštrukcia nie je dosť jednoznačná a zrejme aj preto odborníci okolo SaS a Za ľudí požadovali koncom februára definitívne zníženie Ct na 30, ako odkazujú uvedené štúdie. Jana Bittó Cigániková, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa pred mesiacom posťažovala, že tento ich návrh aj s ďalšími opatreniami vedúci Úradu vlády SR odmietol čo i len zaradiť na rokovanie vlády.

Status

Nedostatok povedomia o falošnej pozitivite PCR testov vytvára dojem, že človek sa môže znova nakaziť – už spomínané prípady poslancov. Odborníci na výplatných páskach farmaceutických koncernov nás varujú, že prirodzená imunita po prekonaní ich neochráni nabudúce, hoci štúdie potvrdzujú ochranu až na desaťročia. Nahovárajú ľuďom, že aj keď COVID-19 už prekonali, stále nech sa aj zaočkujú. Ukazuje sa pritom prstom na tých, čo sú pozitívni už druhýkrát, no nepovie sa nič o falošnej pozitivite pri nesprávnom nastavení testov, čo je najpravdepodobnejším dôvodom ich viacnásobnej pozitivity.

Vzhľadom na to, že na základe počtu pozitívnych prípadov sa v mnohých krajinách pristupovalo k lockdownom, neboli práve PCR testy jedným z nástrojov pre vytvorenie ilúzie o pandémii – popri zanedbanej včasnej a neefektívnej nemocničnej liečbe, či už Remdesivirom alebo ešte predtým zlým protokolom pre nastavenie ventilátorov, ktoré zabili u nás všetkých pripojených do konca augusta?