Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Delta: Dáta z Británie ukazujú, že vitamín D3 zo slnka predchádza hospitalizáciam. Slabší variant na premorenie v lete na Slovensku?

Dáta z Británie ukazujú, že delta (alebo politicky nekorektne indický) je vskutku slabučký variant, hoci infekčnejší. Je to bežný smer mutácie vírusov. Pre Slovensko predstavuje príležitosť pre bezpečné premorenie v lete. Ináč nám hrozí pokračovanie totalitarných a diskriminačných praktík vydierania k očkovaniu od jesene, čo len potápa túto vládu

Experti konzília dostali na frak v piatkovej diskusii na TA3 Pozrime sa na to, kde im dátový analytik Bošňák z Dáta bez pátosu pekne povyvracal ich dojmy, ktoré už mali nachystané na ďalšie strašenie a tlačenie vakcinačnej propagandy či leto či zima. Bošňák vychádza z jednoznačných verejne dostupných dát, ktoré Británia publikuje týždeň čo týždeň. Vírus má 10-násobne slabšiu smrteľnosť.

SAGE model infekčnosti delty vs reálna infekčnosť delty
SAGE model infekčnosti delty vs reálna infekčnosť delty

 

Je infekčnejší, ale nie až tak ako si predstavovali a namodelovali britskí epidemiológovia. K tomu tento graf. Kým do nemocnice podľa Bošňákových prepočtov pri britskej alfa variante šiel každý štvrtý pozitívny prípad, dnes je to každý tridsiaty. A to je teda rozdiel. Epidemiológovia neustále točia, že je to len vďaka tomu, že väčšina populácie a predovšetkým rizikovej je zaočkovaná. No jeden faktor sa tu vynecháva. Slnko.

Slnečné žiarenie totiž zvyšuje hladinu vitamínu D3, ktorého kľúčovú rolu v prevencii hospitalizácií na Covid potvrdilo už množstvo štúdií. Naposledy štúdia z Izraela ukázala, že z hospitalizovaných s nedostatočnou hladinou vitamínu D3 ešte pred hospitalizáciou až štvrtina pacientov umrela. Nízka hladina D3 až 14-násobne zvýšila mieru komplikovaných stavov covid bez ohľadu na vek či diagnózu cukrovky.

Ak Izraelci majú nedostatok vitamínu D3 v subtropickom podnebnom pásme, tak je jasné, že hladina D3 bude znížená aj u Britov či Slovákov, kde je slnka ešte menej. Zaujímavý je preto tento graf nárastu hospitalizácií podľa jednotlivých národov, ako Briti hovoria Angličanom, Welšanom, Škótom a Severným Írom. Z neho je zjavné, že nárast hospitalizácií pri delte je severnejšie, kde je počasie spravidla mizernejšie. Rozdiely napriek týmito národmi v zaočkovanosti tu veľmi nie sú.

Graf miery hospitalizácií naprieč Veľkou Britániou
Graf miery hospitalizácií naprieč Veľkou Britániou

 

Ba skôr naopak, zaočkovaná je menšia časť londýnskej populácie, dokonca menej ako Bratislava (38) – upozornil Bošňák. A nebude to tým, ako rozpráva o odmietačoch očkovania prof. Krčméry, lebo Londýnčania sú nevzdelanci (to nie sú ani naše 2/3 zdravotníkov)… Až 43 miliónov dospelej populácie je v Británii zaočkovanej, len 10 miliónov nie je. Briti zatiaľ odmietajú očkovať deti, ako to ešte pred týždňom neodporúčala aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Ďalším faktorom je aj o 10% vyšší podiel tmavších etnických skupín žijúcich južne s koncentráciou okolo Londýna oproti Škotsku. Ľudia tmavšej pleti majú zvyčajne ešte nižšiu hladinu D3 v krvi, lebo potrebujú byť na slnku oveľa dlhšie ako biela rasa.

Delta variant je už na 100% dominantný. Trvalo to 6 týždňov v Británii a dúfajme, že to pôjde rýchlo aj u nás. Bošňák je presvedčený, že nie 1, ale aspoň 40 prípadov delty tu už máme, ak Češi majú 99. Slovensko najmenej sekvenuje na PCR testoch (38. v Európe). To je nádej, že vírus sa počas leta rýchlo rozšíri a čím rýchlejšie tým lepšie, lebo na jeseň bude nebezpečnejší. Oproti alfa britskej mutácii je tento delta zdá sa je lepšie adaptovaný na teplo a slnko, lebo prípadov v Británii stále pribúda aj s pribúdajúcim slnkom.

Nástup delta variantu za 6 týždňov
Graf 3: nástup delta variantu za 6 týždňov

Napokon delta je z Indie, kde nastúpil práve, keď začali 40 stupňové teploty (podobne tzv. Brazílsky variant). Vtedy sa už na slnku nedá vydržať a ľudia utekajú do vnútra a teda majú aj menej D3 ako po zvyšok roka. V Indii si vyžiadal len zopár životov v porovnaní s úmrtnosťou počas covidovej sezóny v Európe. Ich celková úmrtnosť dosiahla 285 úmrtí na milión obyvateľov, kým u nás sme na 5. mieste v celosvetovom merítku s 2800 úmrtiami na milión.

Na príchod Delty v lete by sme sa mohli dívať aj ako na istú záchranu. Od Slovákov nemožno čakať zaočkovanosť ako na Západe či v USA, kde už 50% je zaočkovaných, no aj tam to stagnuje. Američania majú takú každoročnú zaočkovanosť aj proti chrípke, kým u nás býva len pod 5%. To, že 7-násobne väčšia populácia sa tentokrát dala zaočkovať, je maximum. Zvyšok jednoducho netreba nútiť, diskriminovať, segregovať a nechutne dokopávať. Je to stále väčšina, ktorá je však hŕstkou centrálnych plánovačov nezákonne hanobená za iné zmýšľanie o zdraví a covide, no mala by byť rešpektovaná.
 
Malo by jej byť dovolené nakaziť sa týmto vírusom minimálne v lete. Prekonanie letného ochorenia z tohto vírusu má výhodu, že vytvorí dlhoročnú imunitu na SARS-CoV-2 a jeho varianty pritom so zníženým rizikom hospitalizácie. Provakcinační epidemiológovia to vedia, a tak rýchlo strašia, aby ešte teraz ľudí dotlačili do očkovania, lebo keď už premorená populácia nebude v zime umierať, tak nebudú mať komu natlačiť milióny nakontrahovaných vakcín, teda okrem tých 35% zaočkovaných, ktorí už úpenlivo čakajú na tretiu, štvrtu, piatu a každoročnú dávku.

Jedine, že znova nejakým hospitalizovaným pomôžu k smrti nozokomiálne nákazy, aké nezabíjali len v Indii , ale zrejme aj u nás, keď až 37% nákaz evidovali na covid oddelení v jednej z najtop nemocníc v SR (Ružomberok), neefektívna liečba v kombinácii so strachom, predávkovanie antibiotikami, či steroidmi, na čo upozorňoval šéf patológov Michal Palkovič, zlé nastavenia ventilátorov a ich kontroproduktívne nadpoužívanie, ktoré zabíjali prvý polrok pandémie u nás a inde vo svete, napr. v Maďarsku ešte aj túto jar.

Tabuľka z výročnej správy Vojenskej nemocnie v Ružomberku s prehľadom výskytu nozokomiálnych nákaz naprieč oddeleniami
Tabuľka z výročnej správy Vojenskej nemocnie v Ružomberku s prehľadom výskytu nozokomiálnych nákaz naprieč oddeleniami

 

Alebo by tu mohla pomáhať k vystrašeniu nezaočkovanej populácie aj šikovnosť niektorých lekárov, na ktorých upozorňujú príbuzní zomrelých pacientov, keď tí boli z iných oddelení deň-dva pred smrťou presúvaní na covid oddelenie. Dôvodom by mohlo byť zrejme zlepšenie finančnej situácie nemocnice a príspevok k lepšej provakcinačnej kampani, keď sa ochota očkovať zvyšovala priamo úmerne narastajúcej úmrtnosti. Bolo by dobré, keby sa niekto odvážil aj do médií zverejniť takéto prípady.