Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Japonsko stiahlo 1,6 mil. vakcín Moderny pre podozrenie na kontamináciu oceľou

Ampulky vakcíny obsahovali častice nerezovej ocele, potvrdil výrobca Moderna v spoločnom vyhlásení s japonským distribútorom Takeda Pharmaceutical s tým, že zhruba 1,6 milióna dávok z Japonska bolo stiahnutých

vakcína Moderna
Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna sú pripravené v očkovacom stredisku v Tokiu

 

K stiahnutiu došlo koncom augusta, v čase keď dvaja muži, tridsiatnici, zomreli krátko po očkovaní. Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že príčinou bola vakcína a následne zastavilo jej podávanie v 863 vakcinačných centrách, kde bola distribuovaná. Výrobca najprv odmietol akékoľvek pochybenie ohľadom bezpečnosti, keď sa ministerstvo sťažovalo, že prímesi vo vakcínach mohli byť kovové.

„Je to substancia, ktorá reaguje na magnety,“ uviedol ministerský úradník pre médiá. Kovové častice sa našli v troch šaržách. A minulý týždeň počas kontroly cudzích látok pred ich podaním zistili kontamináciu vo štvrtej šarži. Tentokrát ministerstvo vyjadrilo obavy z prítomnosti gumových častíc z rozpadnutého vrchnáka ampulky, keď sú ihly nesprávne vsunuté. Z tejto stiahnutej šarže už 3 790 osôb dostalo vakcínu.

Vakcíny Moderny pre neamerický trh vyrába v Madride španielska farmafirma Rovi, ktorá priznala pochybenie pri výrobe. Tá ubezpečuje, že kontaminované šarže išli len do Japonska. Európske orgány už začali vyšetrovanie.

Japonský minister zdravotníctva Yoshihide Suga sa obáva dopadu na vakcinačnú kampaň. Vakcína firmy Moderna bola schválená pre núdzové podanie v Japonsku len v máji.