Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Smart kamery kontrolujú rúška vo francúzskej doprave. Rúšková opresia bez vedeckého základu

 

Nový dekrét francúzskej vlády dal operátorom verejnej dopravy právomoc používať “inteligentné video na meranie miery nosenia rúšok počas prepravy”. Smarť kamery budú v autobusoch, metrách a vlakoch dozerať, či Covid-19 opatrenia sú dodržiavané.

 

Podobná iniciatíva sa objavila ešte v decembri, ale odložila ju pre kritiku, že to podkopáva fungovanie demokratickej spoločnosti a neexistoval právny rámec pre také opatrenie. Vláda však tvrdí, že nejde o spracovanie biometrických dát a preto to nepredstavuje zariadenie pre rozpoznanie tváre.

 

Kritici protestovali, odvolávali sa na porušenie francúzskeho zákona i regulácie EU o spracovani osobných dát. Na sociálnych sieťach vznikol veľký protest s hashtag #BigBrotherIsWatchingYou (Veľký brat ťa sleduje). Vláda sa však stále vyhovára, že nejde o identifikovanie jednotlivcov, len získavanie prehľadu o miere nosenia rúšok.

 

Pritom viacero štúdií už spochybnilo nosenie rúšok pri prevencii šírenia koronavírusu. Skôr sa potvrdzuje, čo tvrdil hlavný švédsky infektológ Tegnell, že rúška dávajú falošný pocit istoty a ľudia sú ochotní viac riskovať. Preto tam rúška nikdy ani povinné neboli. Prvé krajiny, ktoré zaviedli povinné rúška v roku 2020, boli Česká republika a hneď za ňou Slovensko. Dnes sú Česi prví v rebríčku celkového COVID úmrtí na milión v Európe a Slovensko je hneď za nimi.

 

Rúška vraj dôležité pre zabránenie šírenia vírusu u ľudí bez príznakov, čo už bolo tiež vyvrátené. Čínska štúdia na 10 miliónoch Číňanov nenašla asymptomatický prenos. Vyšla ešte v novembri v renomovanom časopise Nature. Ďalší článok publikovaný v decembri 2020 ako metaanalýza a systematický prehľad o prenose Sars-CoV-2 v domácnosti zas uvádza mieru asymptomatického prenosu v domácnosti len 0.7%. Miera asymptomatického prenosu na verejnosti je logicky oveľa nižšia. Napriek tomu zdraví ľudia sú nútení bezdôvodne mať obmedzené dýchanie.

 

Dánska štúdia porovnávala mieru nakazenie COVID-19 u tých, ktorí poctivo nosili rúška s tými, ktorí ich nenosili. Okolo 2% sa nakazilo v oboch skupinách. Záver bol, že rúška nemajú žiaden efekt, keďže rozdiel bol štatisticky zanedbateľný. Keď však ide o liečbu Covid a užívanie vitamínov ako profylaxiu, desiatky štúdií je spochybňovaných. No pri rúškach, zdá sa, vynucovanie nosenia nemusí mať vedecký základ, stačí viera. Namietky kritikov sú na mieste - z rúška sa stal symbol podriadenosti totalitárnemu štátu.