Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Ministerstvo zdravotníctva SR má zastaralý protokol liečby COVID-19. Prečo sa ignorujú nové poznatky o liečbe?

Zabíja v nemocniciach COVID-19 alebo zas chybný liečebný protokol? Včera MZ SR priznalo, že každý piaty hospitalizovaný na COVID-19 zomiera

Ešte do konca augusta sme mali 100% úmrtnosť na ventilátoroch, kým svet už skoro polroka vedel, že protokol pre používanie ventilátorov bol chybný a pacientov zabíjal. Centrum pre bioetickú reformu na to upozornilo ako prvé začiatkom apríla (viac TU), keď sa ozvali lekári z Talianska a New Yorku s tým, že sa ventilátorom treba vyhnúť, ako sa len dá. Nejaký čas upozorňuje na neefektívnu liečbu predraženým liekom Remdesivir (za 2100 Eur), čo je známe už od septembra. Mimovládna organizácia poslala ministrovi preložený najnovší americký Marikov protokol a žiada, aby lekári postupovali podľa neho hneď po zistení pozitivity u pacienta, ktorý odchádza do karantény.

Vo svete sa prešlo v nemocniciach na MATH+ protokol, ktorý vychádza práve z Marikovho protokolu, ten zahŕňa navyše aj veľmi dôležitú ambulantnú liečbu ako prevenciu hospitalizácií. MATH+ sa zakladá na podávaní lacných vitamínov D3 a C vo veľkom množstve, zinku, melatonínu, tiamínu, kortikosteroidov, heparínu a antiparazitík Ivermektínu ťažko chorým pacientom v nemocnici. Dodnes 23 štúdií potvrdilo preventívny aj terapeutický účinok lieku Ivermektín na COVID-19 (viac TU), no u nás je dostupný len v kréme, čo teda nie je celkom ono. Nemocnice by si ho mohli vedieť zaobstarať aj na špeciálny dovoz, hoci americký protokol ho odporúča aj ako prevenciu ešte pred objavením symptómov, špeciálne u rizikovej skupiny.

 

Vo štvrtok minister zdravotníctva Marek Krajčí odpovedal na interpelácie poslancov počas hodiny otázok v parlamente. Niekoľko z nich predložil nezávislý poslanec Tomáš Taraba, v ktorých sa zaujímal o oficiálne protokoly pre lekárov prvého kontaktu a nemocnice, určené na prevenciu pre pozitívnych pacientov v karanténe i liečbu ľahších aj ťažších prípadov COVID-19. Minister odkázal na webstránku MZ SR, kde tieto protokoly sú k dispozícii. Protokoly aj popísal – informoval o liekoch a výživových doplnkoch, ktoré sú odporúčané.

Hoci kľúčovou by mala byť práve prevencia hospitalizácií, taký protokol pre ambulancie na webe ministerstva nie je. Minister tvrdil, že ho má u seba, že odporúčania na rôzne voľnopredajné vitamíny a minerály sú predmetom webinárov organizovaných odbornými spoločnostiami. Nemala by taká informácia byť dostupná všetkým lekárom prvého kontaktu na webe ministerstva (viac TU)a zároveň by sme o tom mohli počuť azda viac aj na tlačovkách?

 

Z malého prieskumu medzi lekárnikmi a lekármi však vyplýva, že najčastejšie sa ľuďom v karanténe predpisujú len neúčinné nlieky na potláčanie symptómov (horúčka, kašeľ), nepotrebné antibiotiká (čo viac oslabia imunitu) a odporúča sa vitamín C a D. Okrem silných dávok C a D3 si treba ako prevenciu dať aj zinok, Bkomplex, melatonin, quercetin (alebo namiesto neho jesť farebnú zeleninu – veľa cibule a žltej papriky, piť zelený čaj), pri príznakoch aj aspirín. Osvedčený je aj Plaquenil (hydroxochloroquin) v skorej liečbe, ale u nás je dostupný len na recept a aj tak ho nepredpisujú.

Podrobnejšie vysvetlenia k protokolu sú obsiahnuté na 38 stranách, ktoré mimovládka ponúkla ministrovi, že ich preloží. Zhrnutie protokolu je dostupné tu (viac TU) a odpoveď ministra na otázku ohľadom nemocničnej a ambulantnej liečby je vo videách. Centrum pre bioetickú reformu apeluje, aby sa Remdesivir prestal používať a neplytvali sa obrovské prostriedky na liek, ktorý aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neodporúča používať na liečbu. Zároveň urgentne vyzýva zamerať sa na prevenciu hospitalizácií vitamínami a minerálmi, čo doteraz rezort širokej verejnosti nekomunikoval.