Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

NY Times: Americké CDC o šírení koronavírusu v exteriéri zavádza. Jediná randomizovaná štúdia nie je v prospech rúšok

Heger fanaticky pretláča rúška,“ tvrdí zdroj z OĽANO poslaneckého klubu ohľadom pripravovaného pandemického zákona. Nosenie rúška je viac spojené s ideológiou ako vedou. Navodzuje pocit nebezpečenstva, ohrozenia a je symbolom neslobody, z ktorej nás má vyslobodiť vakcína

rúška
Ilustračné foto

Americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb minulý mesiac predstavilo nové pravidlá nosenia rúšok. Tiež uviedlo, že až 10% prípadov šírenia koronavírusu pripadá na vonku. Autor článku v New York Times oponuje, že číslo je len nafúknutý odhad a až veľmi zavádza. Autor s odvolaním na štúdiu a viacerých epidemiológov udáva, že počet prípadov nákazy v exteriéri je pod 1% a môže byť dokonca menej ako 0,1% podľa írskej štúdie. Stav dnešného poznania je taký, že vírus sa len veľmi zriedkavo šíril vonku na preplnených hromadných podujatiach alebo pri veľmi blízkej konverzácii.

Ako sa teda došlo k tomu, že vírus sa šíri aj von? Štúdia zo Singapuru potvrdila 95 z 10 926 prípadov nákazy vonku, pričom vonku znamenalo stavenisko pre všetkých 95 prípadov, ktoré predstavujú stále menej ako 1%. Článok v NY Times hovorí aj o ďalšej štúdii, ktorá znova našla nákazu vonku len na štyroch staveniskách. Neuveriteľné, že za exteriér sa v štúdii, publikovanej renovovaným Žurnálom pre infekčné a verejné zdravie, považovalo všetko: pracovisko, zdravotné stredisko, vzdelanie, spoločenské podujatia, cestovanie, oddych, nakupovanie a za interiér iba „masové ubytovanie a rezidenčné zariadenia.“ Autor článku v NY Times uzatvára štúdiou 7 324 prípadov nákazy v Číne, ktorá nenašla ani jeden prípad prenosu v exteriéri, čo zahŕňalo aj rozhovor dvoch ľudí.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mikas

CDC odporúčalo, aby neočkovaní nosili rúška v exteriéri stále a očkovaní iba na veľkých verejných podujatiach von. Letné tábory pre deti majú zabezpečiť nosenie rúšok po celý čas. Treba pripomenúť, že odporúčania CDC sú niečo úplne iné ako naše Mikasové opatrenia, ktoré sú pod hrozbou pokuty a bez možnosti napadnutia na súde. CDC len odporúča a je na jednotlivých štátoch, aké opatrenia príjmu.

 

Na Slovensku najvyššia úmrtnosť napriek povinným rúškam

Množstvo amerických štátov za posledný rok ani nemalo žiadne lockdowny a len menšina štátov mala rúška povinné. Napokon rúška boli len odporúčané aj vo väčšine európskych štátov. Slovensko, ktoré nasledovalo Českú republiku, ako prvú v zavedení povinných rúšok pred rokom, skončilo na prvých priečkach v počte covid-19 úmrtí na milión obyvateľov vo svete. Zdá sa, že vystrašenie a zdravotné riziká nosenia rúšok, ktoré nedávno s odvolaním na 60 štúdií zdokumentoval americký výskumník v odbornom časopise Medicínske hypotézy, dopomohli k tomuto svetovému rekordu.

 

Jediná randomizovaná dvojito zaslepená štúdia, ktorá zisťovala efekt nosenia rúšok u 6 000 dobrovoľníkov, zistila, že štatisticky bol rozdiel vo výskyte infekcie zanedbateľný s rúškom alebo bez neho. V skupine tých, čo nosili rúška, 1,8% bolo pozitívnych na SARS-CoV-2, v skupine bez rúška to bolo 2,1%. Keď sa vylúčili ľudia, ktorí rúška nenosili podľa požiadaviek a boli pričlenení k skupine nenosičov, tak počet nakazených nenosiacich rúška (aj s tými slabo a zle nosiacimi) predstavoval rovnako 1,8% prípadov nákazy.

Minimálne rozdiely sa našli aj po otestovaní na protilátky, ale vzhľadom na to, že ľudia so silnou imunitou prekonajú vírus len s ľahkými symptómami, ani im protilátky nevyjdú v dostatočnej miere, je tiež nemožné urobiť iný záver, ako urobili výskumníci tejto tzv. Danmask-19 štúdie – nosenie rúšok nemá vplyv na nakazenie. Tá bola publikovaná ešte 18. 11. 2020 v časopise Anály internej medicíny.

Celkovo by sa na základe tejto štúdie dalo zhrnúť, že 97,9 % tých, ktorí nenosia rúška, a 98,2% tých, čo nosia rúška, sa nenakazilo. Preto uvaliť na všetkých povinnosť nosiť rúška je bezprecedentným experimentom so zdravím populácie založeným na politickej až ideologickej objednávke a nie vedeckom poznaní. Rúško je symbol neslobody a vakcína má od neho oslobodiť… Prípad Slovenska by mal byť dostatočným poučením pre všetkých rúško-nútiteľov.