Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Nehoráznosť: Politici nemôžu prezradiť cenu vakcín proti COVID!

 

Z peňazí európskych daňových poplatníkov sa nakupuje jedna radosť – bez verejného obstarávania a tajnostkársky. Výrobcovia vakcín držia politikov za gule a diktujú si podmienky. Žiadna možnosť vysúdiť odškodné za možné poškodenie či smrť vakcínou ako aj nemožnosť sa dozvedieť podstatné náležitosti zmluvy, pričom najdôležitejšie, čo verejnosť zaujíma, je cena vakcín.

Keď europoslanci dostali prístup si pozrieť zmluvu k výrobcami vakcín proti COVID-19, zistili, že niečo tam chýba. Veľa toho tam chýba. Cena za dávku? Vybielené. Plán dodania? Vybielené. Výška zálohy? Vybielené. Takto začína článok New York Times, ktorý za pozastavuje nad tajnostkárskymi praktikami Európskej únie pri nákupe vakcín proti COVID-19. Vlády EÚ naliali miliardy do farmaceutických koncernov, aby vyvinuli vakcíny a míňajú ďalšie miliardy, aby od nich nakúpili dávky. Ale detaily týchto dohôd ostávajú veľkým tajomstvom - na žiadosť farmaceutických gigantov.

Výhodou malo byť, že vakcíny nakupovala Európska únia vo veľkom. S tou nevýhodou, že sa nedozvieme, za koľko. Teraz sme viazaní nakupovať iba cez Európsku komisiu, africké štáty cez Africkú úniu. 190 krajín sa môže obrátiť na neziskový program COVAX, kde môže získať vakcíny za znížené ceny. EK zazmluvnila 2,3 mld dávok a vyjednáva ďalších 300 mil. podľa zverejnených informácií. COVAX má k dispozícií 2 mld dávok vakcín a tiež drží zmluvné podmienky v tajnosti. Len 12 krajín z 92 údajne splnilo podmienky pre tzv. dotácie na vakcíny v rámci COVAX.

Kým Slovensko má zakontrahované dávky pre 85% populácie (hoci nedávno nám premiér tvrdil, že stačí 60% zaočkovanosť a Národný očkovací plán zas, že treba zaočkovať tých 3,3 milióna, ktorí sa zúčastnili na prvom plošnom testovaní), vláda USA nakúpila 400 mil. dávok len pre 60% svojej populácie. Nová americká administratíva však plánuje nakúpiť dávky pre ďalšiu tretinu svojho obyvateľstva s možnosťou doobjednať ďalšiu pol miliardu dávok a navyše zakontrahovala ďalšiu miliardu dávok od štyroch ďalších výrobcov, ktorých vakcíny ešte nie sú schválené. Nepredstavuje toto tlak na tých, ktorí vakcínu schvaľujú? Minimálne sa môžu tešiť možnosti budúcej kariéry vo farmaceutickom koncerne, ktorému vakcínu schválili, ak náhodou trebalo prižmúriť aspoň jedno oko.

Z informácií o naobjednávaných množstvách vakcíny je však zrejmé, že politici si trúfajú propagandisticky alebo následne aj nanútene preočkovať všetkých, niektorých aj dvakrát za chrípkovú sezónu. No nevídaný biznis pre Big Pharmu. Multimiliardové farmaceutické koncerny si vydupali flexibilné harmonogramy dodávok, ochranu patentov a spomínanú súdnu imunitu. Krajiny majú tiež zakázané darovať alebo ďalej predať dávky vakcín, ktoré by ostali nevyužité. Ak by vyzradili detaily, hrozí, že vakcíny budú zadržané a nedodané. Koncerny aj politici nevysvetľujú, prečo má ísť o obchodné tajomstvo. Podľa hovorcu Moderny je to bežné v takomto biznise.

Poprask spôsobila nedávno belgická ministerka, keď na chvíľu zverejnila na Twitteri cenník, ktorý vyniesol na verejnosť, že EK nakúpila vakcíny od Pfizera za 12 Eur a USA za 16 Eur za dávku. Covax údajne poskytuje zmluvy za cenu 8,70 Eur/dávku. Von sa dostalo aj, že EK zaplatila za dávku AstraZeneca vakcíny 1,80 eura, kým však za tú istú vakcínu účtovali Južnej Afrike 4,30 eur. Cena za dávku od Moderny je pre Európanov 15 eur, kým pre USA 15 dolárov. Moderna uviedla, že chcela si účtovať medzi 25 až 37 USD za dávku. Podľa zakontrahovaných podmienok udávaných minulý rok sa hovorilo o 50 eur za jednu dávku mRNA vakcíny od Pfizera.