Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Neporušil dohodu náhodou aj Sulík? Toxický vzťah v koalícii a nevyspytateľnosť slovenského Trumpa

Emocionálne ladená tlačová konferencia „odvolávania“ ministra zdravotníctva bola v duchu vzdania úcty Marekovi Krajčímu, ktorý sa podľa slov premiéra stal „rituálnou obeťou“ nezodpovedných vládnych strán. Ako to však u nášho premiéra býva zvykom – vždy prejaví svoju nevyspytateľnosť. Priam si zakladá na tom, že musí prekvapiť, aj keď to vyznie rozpačito

Najprv sa strany dohodli na prímerí a predstavení Programu dobrého vládnutia. Novinárov o tom informoval neformálne Richard Sulík na poludnie v osudný štvrtok. „Koaliční lídri našli dohodu pre ďalšie pokračovanie v spoločnej vládnej koalícii. Podrobnosti, vrátane personálnych, oznámia na spoločnej tlačovej besede po doladení všetkých detailov.“ Zároveň SaS dala takýto status na sociálnej sieti ešte predtým, ako Úrad vlády oznámil termín pre novinárov k vyriešeniu vládnej krízy. Zdá sa, že Igor Matovič považoval túto informáciu pre nejaký neznámy dôvod za porušenie dohody, a preto narýchlo zorganizoval odvetu – OĽANO tlačovú besedu.

Odvolanie ministra Mareka Krajčího prezentoval ako obeť prinesenú pre pokračovanie vlády. Znova obvinil SaS a Za ľudí za úmrtia tisícov ľudí, hoci minister Krajčí pred týždňom priznal, že aj premiér a jeho ministri nepodporili lockdown pred Vianocami. Nárast úmrtí pripisuje Matovič neprijatému lockdownu, hoci to naozaj nemuselo byť jediné riešenie. V tom čase bolo neprijateľné, aby po Veľkej noci a Dušičkách ešte aj Vianoce vláda zakázala.

Odborníci sa vtedy zmohli len na odporúčanie bubliny, hoci ľuďom bolo treba vysvetľovať, aby aj v rodine držali odstup od rizikových členov rodiny či priateľov pre ich ochranu. Dnes je evidentné, že základné pravidlo odstupu, odporúčané zahraničným odborníkmi, ľudia stále nedodržiavajú. Stačí pozrieť nielen na tlačenice na očkovanie, ale aj na hociktorú tlačovku vlády – politici plece vedľa pleca a novinári ako sardinky, keď neformálne žiadajú odpovede a strkajú mikrofóny politikom.

Neskorý lockdown však vláde vyčíta len ľavicová opozícia, progresívni novinári a vládni odborníci. Na druhej strane je Sulík, ktorí nechce lockdowny a najnovšie už ani testovanie. Vyčíta Matovičovi vyhodené peniaze na testy. Matovič sa ocitol ako medzi mlynskými kameňmi a bráni sa jedine hodením viny na svojho politického soka vo vládnej koalícii. Aj nezávisle hlasy, ako Richard Rybníček začínajú otvorene hovoriť o tom, že skúsenejší Sulík dlhodobo provokuje Matoviča bez toho, aby si k nemu hľadal cestu presviedčaním a vysvetľovaním.

Čo všetkým zvýšilo tlak na štvrtkovej tlačovej konferencie odvolávania Krajčího, bol nevyspytateľný záver. Na poslednú otázku novinára Matovič začal vyťahovať týždeň staré záležitosti a opakovane hovoril o vulgárnom nadávaní zo strany Sulíka. To bola ukážka toho, že nezvláda kontrolovať svoje zranené emócie a nerozumie tomu, čo je urovnanie. Igor Matovič azda nikdy nemal vyhrotenú manželskú krízu, ktorá by ho naučila tomu, ako sa urovnávajú spory.

Keď mu však došlo, že to znova prepálil, v poslednej chvíli, keď ďakoval novinárom za účasť, asi mu napadlo, ako tým vlastne vyšiel ústrety svojim kritikom, a tak ich ešte raz naštve. Odrazu zahlásil, že Marek Krajčí odstúpi, až keď sa začne očkovanie Sputnikom. Následne Sulík odmietol prísť na plánovanú podvečernú tlačovku koaličných partnerov preto, že Matovič vraj porušil dohodu. Toto rezonuje médiami. Matovič však dohodu neporušil – prefíkane ohlásil odchod ministra, detail ako a kedy nebol podľa šéfa OľaNO klubu Šípoša vyjednaný. To, že sa Matovič cíti podrazený Sulíkom však nezaznelo. Matovič to znova nešťastne odkomunikoval.

graf umrtia na COVID-19
Graf úmrtí na COVID-19

Hádky sú ďalšia strata času a životov. Pritom koniec pandémie je na dosah. Od apríla bude silnejšie slnko, ľudia budú mať lepšiu imunitu a ako minulý rok v lete korona vymizne. Tiež pomáha zverejnenie nových štatistík, ktoré ukazujú, že vrchol pandémia dosiahla začiatkom januára, keď najviac ľudí reálne zomrelo. Nás však mýlia denne oznamované počty COVID úmrtí, ktoré sú však aj týždne staré a až dodatočne potvrdené patológmi. Odvtedy týždeň čo týždeň počet úmrtí klesá po stovkách. Koalícia by sa preto mala zamerať na prípravu otvárania a zanechať staré konflikty a výčitky.