Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Nezaočkovaný brazílsky prezident musel jesť pizzu na ulici v New Yorku

V nedeľu priletel do New Yorku na 76. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN brazílsky prezident Jair Bolsonaro s delegáciou a v ten večer boli nútení ísť na pizzu do ulíc New York

Jair Bolsonaro
Na snímke brazílsky prezident Jair Bolsonaro s delegáciou

New York City vyžaduje tzv. Excelsior pasy v interiéri a keďže brazílsky prezident nie je zaočkovaný, rozhodol sa pre pouličné jedlo. Bolsonaro prekonal covid minulý rok, čo mu zabezpečuje dlhoročnú imunitu, tá je však v štáte New York diskriminovaná. Čo kedysi boli rovnaké práva pre všetkých, sú dnes označované ako nadpráva pre zaočkovaných.

Fotografiu brazílskej delegácie jediacej pizzu na ulici zverejnil brazílsky minister turizmu Gilson Machado Neto na Instagrame s dôvetkom:

Poďme na pizzu s kolou„. Na pizzu vyrazil s prezidentom aj minister zdravotníctva a spravodlivosti ako aj prezident štátom vlastnenej finančnej inštitúcie, ktorý sú zachytení fotoaparátom. Minister sekretariátu zas tweetol „luxusná večera v NYC„.

Brazílske noviny Correio Braziliense zvýraznili, že to bolo ich prvé jedlo v Big Apple (Veľkom jablku), ktorý začal tento mesiac vyžadovať aspoň jedno očkovanie proti covid-19 v interiéri reštaurácií, barov či iných prevádzok. Opatrenia zaviedol starosta New Yorku Bill de Blasio a platia aj pre turistov.

 

Podľa správy prezident Bolsonaro s doprovodom boli nútení vojsť do hotela len cez zadné dvere v ten večer, keďže pred hotelom sa zhromaždili protestujúci proti prezidentovi, ktorého Yahoo portál nálepkuje ako ultrapravicového lídra.

Jair Bolsonaro s manželkou Michelle
Jair Bolsonaro s manželkou Michelle

Bolsonaro sa nechal počuť ešte pred odletom do New Yorku, že má dostatočné protilátky. Očkovanie však nie je vyžadované od vyše sto účastníkov Valného zhromaždenia OSN. Ako už býva zvykom na zasadnutí zhromaždenia prezident Brazílie mal hneď prvý prejav po generálnom sekretárovi OSN v utorok.

Newyorský starosta si však neodpustil kritiku Bolsonara a na svojom každodennom tlačovom brífingu uviedol:

Musíme vyslať posolstvo svetovým lídrom, vrátane Bolsonarovi z Brazílie, že keď chcú sem prísť, musia byť zaočkovaní„. „Ináč nech sa sem neunúva ani chodiť,“ citoval starostu de Blasia New York Post.

Bolsonaro je dlhodobo medzinárodne kritizovaný za odpor voči pandemickým opatreniam vo vlastnej krajine, kde ich zaviedli guvernéri jednotlivých provincií, ale aj za podporu neuznávanej liečby. YouTube dokonca zmazal jeho video pre šírenie dezinformácií. V máji dostal pokutu vo výške 110 USD za nenosenie rúška na zhromaždení svojich podporovateľov. Médiám a to ani slovenským však neprekážalo, že biskupi a pápež na všetkých verejných bohoslužbách v SR boli bez rúšok. Asi to bude tým, že katolícki preláti plne podporujú očkovanie, kým Bolsonaro je skeptik pri covid-19 vakcínach.

Bolsonaro liek
Bolsonaro odporúčal antiparazitikum Ivermektín a antimalárika Hydroxochloroquine ako včasný liek na covid-19

Zaujímavo pôsobí aj rozdiel medzi pápežom Františkom a prezidentom Bolsonarom, ktorý nepotreboval početnú ochranku na cestu do nebezpečného liberálneho New Yorku. Zato pápež poslal ešte pár dní pred svojou cestou na katolícke Slovensko vatikánskych bezpečnostných expertov, aby dohliadli na bezpečnostné záležitosti vrátane blokád ulíc a priestranstiev.

Nehovoriac o tom, koľko našich policajtov boli mobilizovaných na ochranu pápežovej bezpečnosti. Paradoxné pritom je, že dokonca ženatí gréckokatolícki kňazi majú od svojich biskupov zakázané vlastniť zbrane, hoci pápež má celú Švajčiarsku gardu.