Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Obavy farmafiriem pred pandémiou: Nárast odmietania očkovania - najmä u vzdelanejších, zväčša bielych rodičov s vyšším príjmom

Pár rokov pred prepuknutím epidémie COVID-19 média upozorňovali na klesajúcu dôveru v očkovanie takmer vo všetkých krajinách západnej civilizácie a vinili za to sociálne siete a internet, kde si je dnes možné dohľadať štúdie z akejkoľvek oblasti medicíny. Tieto poznatky priniesli prieskumy o USA a Strednej Európe a Big Pharma reagovala na ne následovne.

 

U americkej populácie sa dôvera vo vakcíny prepadla za desaťročie od roku 2008 z 82% na 71%. Len 59% celkovej populácie bolo presvedčených, že mali úžitok z vakcín oproti 75% desať rokov dozadu. Zároveň sa zistilo, že len necelé 1% detí nebolo zaočkovaných v USA, zvýšil sa však počet detí, ktoré nemali všetky požadované očkovania. Zvyčajne totiž rodičia odmietajú očkovanie po zlých reakciách detí na predchádzajúce očkovanie. Väčšina tzv. anti-vaxerov sú vlastne ex-vaxeri.

 

Kým však dôvera v USA klesala, obavy z možnej budúcej epidémie neznámeho vírusu sa zvýšili. Prieskum tiež zistil, že 81% rodičov však malo obavy, že iné neočkované deti ohrozujú ich očkované deti. Najvyššia miera odmietania očkovania bola u vysokoškolsky vzdelaných, prevažne bielych a lepšie situovaných rodičov. Využívajú na to tzv. náboženskú alebo filozofickú výhrada, ktorá v drvivej väčšine amerických štátov je legálna. V najľavicovejších štátov New York a Kalifornia sa však v rokoch 2018-2019 podarilo presadiť očkovanie ako podmienku školskej dochádzky. Tam už nielenže neplatí výhrada, ale v podstate ani žiadna kontraindikácia ako dôvod pre nezaočkovanie.

 

V tom období boli predkladané podobné návrhy v mnohých iných štátoch USA, no skončili odmietnuté. Podobne v Európe, napr. aj na Slovensku, kde účasť v škôlke mala byť podmienená povinným očkovaním podľa návrhu zákona ex-ministerky Andrey Kaľavskej. Ona sama bola obviňovaná z konfliktu záujmov, nakoľko jej manžel pracoval vo vyššej manažerskej pozícií pre koncern Pfizer. Síce po jej menovaní odstúpil, no konflikt záujmu pretrvával.

 

V decembri 2019 sa uskutočnil v Ženeve medzinárodný kongres o dôvere vo vakcíny. Riaditeľka projektu Svetovej zdravotníckej organizácie o dôvere vo vakcíny Prof. Heidi Larson informovala o tom, ako tzv. anti-vakcinačné skupiny na sociálnych sieťach nabaľujú podporovateľov 4-násobne rýchlejšie ako pro-vakcinačné skupiny. Zároveň vysvetlila, že po stretnutí s Facebook, Twitter a Google, musí konštatovať, že tieto skupiny ani nešíria dezinformácie. Faktom totiž je, ako ďalej uvádza vo svojej prezentácii, že vakcíny nie sú 100% bezpečný produkt.

 

Spomenula aj Českú republiku a Slovensko ako krajiny, kde všeobecní lekári majú špeciálne nízku dôveru v bezpečnosť a dôležitosť vakcíny proti mumpsu, osýpkam a ružienke (pre dospelých), nízku ochotu odporúčať očkovanie proti chrípke a špeciálne odporúčať očkovanie proti chrípke tehotným. ČR je jedinou krajinou, kde dôvera vo vakcíny u lekárov bola nižšia ako u všeobecnej populácie.

 

Prieskum dôvery v očkovanie v Európe zistil veľký pokles dôvery v Poľsku voči vakcíne MMR (mumps, osýpky, ružienka), u nás len mierne pre použité bunky z potratených plodov vo vývoji tejto vakcíny. Prieskum sa pýtal na náboženské presvedčenie, ako ovplyvňuje postoj k vakcínam, špeciálne voči MMR vakcíne. Pritom tu nejde o náboženský aspekt, ale morálnu výhradu voči umelým potratom.

 

Tento projekt Dôvera vo vakcíny, ktorý vedie Prof. Larson, iniciovali v roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), EÚ a farmaceutické koncerny. Tie ho zároveň financujú. Oblasť vakcín je sektor, kde štát a firmy úzko spolupracujú a dokonca sú štátom zvýhodňované: štáty garantujú ich zisky a chránia ich pred stratami poskytovaním súdnej imunity. Tento vzťah má ďaleko od slobodného trhu či kapitalizmu. Hovorí sa mu korporatívny socializmus, korupcia je zakorenená v takom systéme.

 

Na záver treba dodať, že ešte pred pandémiou v roku 2019 si dala Európska komisia do plánu zavedenie tzv. vakcinačného pasu do roku 2022 ako reakciu na obavy z poklesu očkovania naprieč Európou a v snahe o zabetonovanie svojho lukratívneho biznisu. Pandémia celý proces urýchľuje, zatiaľ len pre Covid očkovanie, ale následne sa budú vyžadovať všetky súčasné i nové očkovania, aké regulačné úrady EÚ, kontrolované Big Pharmou, schvália.