Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Organizátorka piatkového protestu pred NR SR: Policajtku zranil jej kolega so slzným plynom

 

Michaela Horňáčková bola zvolávateľkou protestu proti Covid pasom, ktoré pred týždňom schvaľoval parlament na trojdňovej schôdzi. Položili sme jej niekoľko otázok, aby vysvetlila, čo sa udialo na proteste

Michaela Horňáčková
Na snímke Michaela Horňáčková

Otázka: Ako zvolávateľka protestu, prosím, popíšte, ako došlo k tomu, že ľudia sa dostali až pred vchodové dvere NR SR?

M.H.: Verejné zhromaždenie bolo nahlásené od 08:00 do 14:00, ale protest sme zvolali na 9:00. Okolo 8:30 mi volal veliaci policajt, že kde som a mám sa rýchlo dostaviť, nakoľko ľudia stoja priamo pred NRSR a môže sa to zvrhnúť. Upovedomil ma, že ako zvolávateľka som zodpovedná za dav, ktorý prišiel. Ako som prišla vyzvala som protestujúcich, aby sa presunuli na miesto určené pri hradnom múre, s čím nesúhlasili. Odtiahli si ma policajti s tým, že pokiaľ nepôjde dav dole, budú ich musieť odtláčať a môže prísť k zraneniu protestujúcich. Následne som išla pred dav ešte raz a povedala som im, že ich polícia môže odtláčať, že sme nahlásili verejné podujatie, aby mohli bez obáv vyjadriť svoj názor a pokiaľ sa nepresunú, budem musieť oficiálne verejné zhromaždenie zrušiť a tým pádom sa z toho stane protest občanov.

Otázka: Prekvapilo Vás, že polícia síce bola na mieste, ale nepripravila žiadne zábrany, čo je štandardom, keďže plocha rovno pred parlamentom je chránená a pred vchodom nemožno zvolať zhromaždenie?

M.H.: Na internete po mojom zvolaní protestu sa šírili rôzne iné časy, ktoré naznačovali nepokoje a polícia o nich vedela. Z môjho pohľadu, keby boli zábrany pod schodmi, nestalo by sa, že sa protestujúci dostanú až k dverám a dav by sa dal lepšie korigovať.

 

Otázka: Takže Vás neuposlúchli. Čo potom nasledovalo?

M.H.: Hneď, ako som oficiálne prerušila protest slovami: ,,chcete tu ostať?“, po odpovedi „áno“ som odpovedala: ,,v poriadku oficiálne ruším protest a ostávam tu ako občianka spolu s vami.“ Následne sa ozval poslanec Kotleba, že všetci sú jeho hostia a nech idú s ním dnu. Dav sa natlačil na dvere parlamentu a chcel sa dostať dnu. Kotleba išiel do parlamentu a za chvíľu sa vrátil s tým, že nemôže mať toľko hostí, že by ľudia mohli zničiť majetok štátu.

 

Otázka: Koľko tam bolo vtedy pozvaných hostí? Kapacita balkóna pre verejnosť je počas pandemických opatrení asi podstatne znížená. Dokázal on teda udržať dav?

M.H.: Pozval všetkých, čo tam boli, odhadom okolo 500 ľudí. Nie nedokázal ani on udržať dav. Chápem, že boli ľudia nahnevaní a zákon, o ktorom sa malo hlasovať, bol neakceptovateľný, no bola tam veľmi vypätá situácia. Polícia nasadila tažkoodencov, aby ochránili vstup do budovy. Kotleba rozprával k ľuďom, neskôr aj Taraba. Dav odmietal ustúpiť.

 

Otázka: Prejavovali sa niektorí protestujúci agresívne?

M.H.: Síce ľudia vykrikovali rôzne heslá plné hnevu, neznamenalo to, že budú nasilní. Ľudia prichádzajú o istoty o prácu, rozdeľuje sa spoločnosť na očkovaných a neočkovaných. Rastie agresia jeden voči druhému a prichádza beznádej. Chceme iba slobodu v rozhodovaní. Chceme zase normálne žiť. Samozrejme, bolo tam pár radikálov, ktorí to hrotili, no ľudia nešli s úmyslom násilia.

 

Otázka: Kedy došlo k zásahu polície slzným plynom na protestujúcich?

M.H.: K zásahu prišlo okolo 9:30 – 9:45.

 

Otázka: Viete opísať, čo sa stalo zranenej policajtke, ak ste bola v blízkosti incidentu?

M.H.: Policajt vedľa dotyčnej policajtky bol pritlačený davom. Vytiahol kaser, striekal slzný plyn dole. Následne, keď sa dav odtiahol, tak policajt pravdepodobne spanikáril a striekal na všetky strany. Policajtka vedľa sa toho musela nádýchať. Nikto z protestujúcich nepoužil slzný plyn. Po chvíli prišlo policajtke zle a išla na ošetrenie.

Michaela Horňáčková
Na snímke vľavo Michaela Horňáčková

 

Otázka: No médiá a politici odsudzovali útok protestujúcich na policajtku, hoci pravda je inde. Rýchlo z protestujúcich urobili násilníkov a dezolátov. Neodrádza Vás to od organizovanie ďalších protestov?

M.H.: Samozrejme, že nie. Národ má právo na vyjadrenie názoru. A ja budem aj naďalej spolu s ľudmi bojovať za slobodu voľby. Treba zastaviť diskrimináciu, ktorú nám zaviedli a ktorá sa bude zhoršovať.

Otázka: V niektorých médiach sa objavili správy, že organizátorov protestu budú riešiť zodpovedné úrady. Riešil Vás niekto?

M.H.: Nie.