Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obezných, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

Obezní majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia. Vakcína mala byť ich záchrana, no nový výskum vrhá pochybnosti. Čo je však skutočnou pomocou?

 

 

Nová štúdia z Talianska na 248 zdravotných pracovníkoch ukázala, že po plnom zaočkovaní vakcínou Pfizer obezní vyprodukovali protilátky len z polovice oproti zdravým ľuďom. Nadváha spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie a metabolické zmeny ako inzulínovú rezistenciu a pretrvávajúci zápal, čo sťažuje schopnosť bojovať proti infekciám, uvádzajú britské noviny The Guardian, ktoré výsledky novej štúdie zverejnili. Už v minulosti výskumníci potvrdili, že aj vakcína proti chrípke o polovicu znižovala účinnosť u obezných v porovnaní so zdravými. Preto výsledky protilátok pri očkovaní proti COVID-19 nie sú prekvapujúce. Vedci preto uvažujú, že obezní budú potrebovať ďalšiu dávku vakcíny.

 

 

Tretiu dávku vakcíny však pripravujú výrobcovia vakcín, vrátane firmy Pfizer, preto, že súčasná vakcína má podstatne zníženú účinnosť voči novým variantom koronavírusu. Britský variant je u nás dominantný, zistili ho u väčšiny nakazených. Zdá sa, že práve v krajinách, kde prebiehali klinické štúdie vakcín ako Brazília, Juhoafrická republika, Británia vznikli nové mutanty. Vírus však mutuje už vyše roka. Nové varianty sú niekoľkonásobne odolnejšie voči vakcínam aj voči protilátkovým séram, ktorými sa COVID-19 lieči. Najnovšie zisťujeme, že sa viac šíri variant s predlženou inkubačnou a infekčnou dobou, čo zas súvisí s tým, že sme testovaním do 5 dní a karantenizovaním na 10 dní vyselektovali práve tie odolnejšie kmene.

 

 

Aké je teda riešenie pre rizikových občanov, ktorými sú predovšetkým obezní, cukrovkári a starší ľudia s komorbiditami? Proti všetkým variantom a dokonca aj viacerým komorbiditám účinkuje vitamín D3, ktorý zľahčuje priebeh ochorenia COVID-19 a je prevenciou hospitalizácií. Treba ho dávkovať podľa hmotnosti, teda obezní ho potrebujú viac ako chudí. Nedostatok vitamínu D3 v krvi, lebo sa viaže do tuku, spôsobuje aj problém pre ľudí s nadváhou v ich úsilí o schudnutie a prispieva k rozvoju cukrovky. Kým vakcína tento problém nevie odstrániť, vitamín D3 pomáha na viacerých frontoch. Okrem toho znižuje aj krvný tlak a tak chráni srdce, je prevenciou viacerých druhov rakovín a autoimúnnych ochorení. Jednoducho pre schudnutie a prevenciu cukrovky potrebujú  vitamín D3.

 

 

Vitamín D3 treba užívať denne, nie nárazovo raz týždenne a podobne. Ak ste doteraz vitamín D3 neužívali, v čase viróz a bez slnečného žiarenia treba nasadiť 3 000 IU dávku denne. Pri prvých príznakoch COVID-19 alebo potvrdení pozitivity podať dávku 60 000IU počas dvoch dní a potom pokračovať s 4-6 000 IU denne. Absorbcii prospieva užívanie magnézia a selénia, ktoré majú aj ďalšie ochranné účinky. Je zbytočné užívať vitamín D3, ak ho zároveň nekonzumujete s tukom, príp. kapsuly neobsahujú tuk, v ktorom sa rozpúšťa. Zo slnka vitamín D3 môžete získavať až od polovice apríla v strede dňa na odhalené časti tela (nestačia ruky a tvár), pričom starší ľudia a s tmavou pokožkou majú problém D3 zo slnka syntetizovať. Užívanie výživových doplnkov sa odporúča a v rámci sociálnej zodpovednosti, keď štát nekoná, ho ponúka súkromná spoločnosť aj zadarmo, len za cenu poštovného, o čom sme informovali tu.