Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Reštaurácie majúj otvorené a úmrtnosť na COVID-19 nižšiu ako u nás

Prečo sa máme riadiť lockdownami podľa Izraela, ktorý má podobnú úmrtnosť na COVID ako Slovensko, a nepozrieme sa do severských krajín ako Estónsko, Nórsko, Fínsko, ktoré majú nižšiu celkovú úmrtnosť na COVID-19 na 1 milión obyvateľov ako Slovensko? Tu majú pritom stále otvorené reštaurácie aj v týchto dňoch!

Všetky majú nejaké obmedzenia, ale nedá sa vôbec hovoriť o lockdownoch. Premiér nám dával za príklad Fínsko, tak nech si sám zoberie príklad od fínskej vlády a to nielen v odstupe 1m (stále), čo je dôraz všetkých škandinávskych vlád. Iba ak sa nedá držať taký odstup, vtedy nosiť rúško. U nás odstup málokto dodržiava, starší ľudia najmenej a vláda už vôbec. Stačí si zapnúť hociktorú ich tlačovku či pozrieť ich očkovaciu párty z Vianoc. U nás treba držať „odstup 2m od cudzích ľudí“…

Fínsko má regionálne nastavené reštrikcie a aj pre tretí najhorší stupeň reštaurácie sú stále otvorené, alkohol musia prestať predávať o 22h a zatvoriť o 23h. Počet zákazníkov musia v tom prípade krčmy a bary redukovať na polovicu, kaviarne a reštaurácie na tri štvrtiny. Školy okrem základných môžu prejsť na online vzdelávanie. Žiadne obmedzenia pre fitká, plavárne, wellness či sauny.

Počas Vianoc aj v Estónsku pre reštaurácie a zábavné prevádzky platí obmedzenie 50% kapacity a musia byť zatvorené medzi 22h a 6h. Podobne je to v Nórsku, kde musia zatvoriť pre hostí o 22h, ale prevádzku o 24h. Školy a škôlky fungujú, stredné školy majú zvážiť diaľkové vyučovanie. Dokonca aj vo Švédsku, ktoré má síce vyššiu úmrtnosť ako my (našu sme však donedávna počítali podstatne ináč ako oni, preto sme minimálne do septembra mali nízke čísla), majú otvorené prevádzky s kapacitou max. 10 ľudí.

Na Islande sa im podarilo udržať pandémiu pod kontrolou, uvádza časopis Nature, lebo identifikovali ako najčastejšie symptómy bolesti svalov, hlavy a neproduktívny kašeľ a NIE horúčku, ako udáva Svetová zdravotnícka organizácia. Na severe vládne úrady odporúčajú užívať v doplnkoch vitamín D3, ktorého je tam nie dosť zo slnečného žiarenia, u nás lekári stále hovoria, že len stačí jesť zdravo. Tento vitamín až o 75% zľahčuje priebeh ochorenia, keď ho je dostatok v tele. Podľa protokolov sa odporúča prvá silná dávka ľuďom s horšími COVID symptómami a potom pravidelne 4 000 IU každý deň.

Naše nemocnice by nemuseli kolabovať, keby sme mali protokol pre lekárov 1. kontaktu k tomu, čo majú pozitívnym predpisovať a odporúčať. Tam treba zastavovať nápor na nemocnice. Namiesto toho sa minister zdravotníctva vybíja na obmedzovaní života zdravých a ani na jednej tlačovke nespomenie vitamíny ako reálnu prevenciu. Ak premiérovi ide naozaj o záchranu životov, nech rýchlo dovezie vládnym špeciálom liek Ivermektín a dá nakúpiť vitamín D3 za lacno pre každého. COVID-19 oddelenia treba izolovať do samostatných nemocničných budov, lebo sa stali miestom nákazy pre iné oddelenia. Kedy sa týmto prioritám začne vláda konečne venovať?