Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Rozhovor portálu Hlavné správy s Janou Ray Tutkovou o boji za medicínsku slobodu a o účinnej prevencii covidu

6.1.2021

Matovič podľa nej vsadil všetko na testy a odborníci obklopujúci ministra zdravotníctva vitamíny neustále spochybňovali. Riaditeľka Centra pre bioetickú reformu Jana Ray Tutková tvrdí, že odporúčania našich odborníkov ohľadom vitamínu D3, ktorý sa javí ako kľúčový v boji proti covidu, sú dostatočné len pre rast kostí bábätiek a ochranu pred zlomeninami u seniorov

jana tutkova
Na snímke Jana Ray Tutková

Posledné týždňe zaplavili vaše bilboardy s propagáciou vitamínu D3. Ako pomáha pri Covide a čím to viete doložiť?

Dostatočná hladina vitamínu D3 je účinnou a bezpečnou ochranou pred ťažkým priebehom covidu a teda prevenciou hospitalizácií, čo je údajne aj cieľ pandemických opatrení a covid pasov, ktoré nás majú dokopávať do očkovania. To tiež len má brániť ťažkému covidu, no že zabráni nakazeniu na 95% sa ukázalo byť mýtom, ak nie rovno podvodom. Účinnosť potvrdzuje už viac ako 150 odborných štúdií na viac ako 200 tisíc účastníkoch, randomizované i recenzované, pritom realizované mnohými nezávislými odborníkmi na rozdiel od jednej klinickej štúdie výrobcu vakcíny, čo má byť dostatočná pre núdzové schválenie, na základe ktorého sa potom natláča ako podmienka získania občianskych slobôd a ľudských práv, ktoré pred pandémiou prislúchali všetkým.

 

Prečo ste sa sústredili na osvetu brania doplnku D3 “umelo” a nie zo slnka?

 

Od konca septembra do konca marca na Slovensku nie je možné získať vitamín D3 zo slnka. Ten sa syntetizuje z UV žiarenia, ak sa osoba v jari a v jeseni pohybuje v čase obeda na slnku v šortkách a tričku aspoň pol hodinu. Starší ľudia a tí s tmavšou pleťou potrebujú byť aj dvakrát dlhšie na slnku. V lete je časový interval získania tohto hormónu oveľa dlhší počas dňa, hoci vtedy sa ľudia intenzívne chránia opaľovacími prípravkami s UV filtrami. Napriek tomu ho v lete máme väčšinou dostatok, aj preto nás delta toto leto nijako nezasiahla. Podobne ako aj leto predtým, keď sme nemali nikoho zaočkovaného a nemali sme covid úmrtia. Výživové doplnky alebo príjem zo stravy sú kľúčovou ochranou pred respiračnými ochoreniami v Škandinávii, kde UV žiarenia je oveľa menej vzhľadom na sklon slnečných lúčov. Ľudia na západe sú zvyknutí užívať vitamíny viac ako u nás, aj preto sme sa dostali medzi prvých päť krajín s najvyššou úmrtnosťou na covid na milión minulú zimu. Vo Fínsku napr. mali len 900 covid úmrtí (u nás vyše 16 000) aj to bez lockdownov a povinných rúšok.

 

 

Propagujete značne vyššie množstvo dennej dávky než ministerstvo zdravotníctva. Nie je to nebezpečné? Nehrozí predávkovanie?

Odporúčania našich odborníkov sú dostatočné len pre rast kostí bábätiek a ochranu pred zlomeninami u seniorov. Tá dávka 800-1000 IU, keď to ľudia vôbec niekde zachytili, je veľmi málo pre dosiahnutie dostatočnej hladiny, ktorá je 50ng/ml alebo 125nmol/l. Ak človek začína dopĺňať vitamín v strede covid sezóny, napr. až teraz, tak naozaj potrebuje vyššie dávky. Náš bilboard odporúča 4 000 IU, ale pre obéznych ľudí je potrebná aj viac ako dvakrát taká dávka denne ako prevencia. Ide teda o dlhodobé užívanie, najlepšie aj od jesene. Je to aj bezpečná dávka podľa Európskej agentúry pre bezpečnosť jedla. Predávkovať sa z toho je takmer nemožné. Prvé znaky predávkovania hrozia možno po 6 mesiacoch pri dávke až 60 000 IU a aj to sa prejavia najprv závratmi, nevoľnosťou a pod. Až 80% nášho obyvateľstva má nedostatočnú hladinu vitamínu D3, takže je tu skôr hrozba poddávkovania.

 

 

Čo pomôže lepšiemu vstrebávaniu vitamínu D?

Bežne užívaný vitamín D3 sa vstrebáva aj dva týždne, preto je potrebné ho mať v dostatočnej miere pri stretnutí s vírusom. Má sa užívať s tukom, alebo teda aspoň s jedlom a absorbciu podporuje aj magnézium a selénium. D3 v kvapkách alebo v rozhryzenej tobolke s tukom sa začína vstrebávať už na slizniciach, čo má tiež posiľujúci efekt pre imunitu. Podstatou mechanizmu ochrany vitamínom D3 je, aby imunita zabrala už na slizniciach a vírus sa nedostal ďalej. D3 reguluje tisícky génov, ktoré sú kľúčové pre fungovanie imunity a dnes je už aj mechanizmus jeho účinku v ochrane pred koronavírusom známy. Ešte dodám, že jediná vec blokuje jeho vstrebávanie a to je fruktózovo-glukózový sirup.

 

Máte osobnú skúsenosť s lepším priebehom Covidu pri dostatočnej hladine D3?

Áno, už mnoho rokov v zime užívame celá rodina vitamín D3 a nie sme chorľaví. Až tieto dva roky užívame aj zinok a musím povedať, že mňa už za tú dobu ani len neškrabalo v hrdle. Aj covid sme prekonali minulé Vianoce ľahšie a rýchlejšie ako nachladenie, bez horúčky a kašľa, len s bolesťou hlavy a únavou. Proti tým zas veľmi dobre zaberá časté užívanie vitamínu C, ktorý sa vstrebáva po 0,5g, preto ho treba užívať aj každú 1-2 h pre rýchly ústup bolestí. Ale hlavne poznám prípady starých ľudí, ktorým som radila pri chorobe, ako zvýšiť dávky vitamínov a tí hoci mali nad 80 či 70 rokov, aj s cukrovkou, obezitou, astmou či onkologickou históriou, covid prekonali doma bez komplikácií. Lenže naozaj mesiace predtým užívali vitamín D3, ktorý ich ochránil pred ťažkým priebehom, niektorých dokonca, keď ani žiadne iné antivirotiká neboli k dispozícii.

 

 

Niektorí jeho propagátori upozorňujú, že pri chorobe je už neskoro brať vitamín D3 a že práve preto ho naši lekári nepovažujú až za taký zázrak…

Ani pri nakazení nie je neskoro začať ho užívať. Ak osoba neužívala žiaden preventívne, treba užiť rýchlejšie absorbovateľnú forma kalcitriol, alfakalcidiol alebo rocaltrol. Tá je však u nás nedostupná, hoci je v úspešnom protokole liečby covid IMASK a MATH podľa svetových expertov. Pritom Rocaltrol je dostupný na predpis všade u našich susedov. U nás však v nemocniciach stále podávajú dokonca vitamín D2 v inječnom roztoku podľa odporúčaní protokolu MZ SR z júla 2021. Samozrejme sa nerobí automaticky test hladiny vitamínu D3, čo by ľahko dalo lekárom predstavu o stave pacienta a potrebe tohto kľúčového vitamínu. Jednoducho sa na to kašle.

Ak niet tejto účinnejšej formy, tak hneď pri príznakoch treba užiť bežnú formu a dávkovať 50-60 000IU prvý a druhý deň a pokračovať 5 000IU ďalšie dni. Toto sa zakladá na odporúčaní britským lekárom a tiež covid balíčky v niektorých rozvojových krajinách obsahovali takúto inštrukciu. Ráta sa s tým, že hoci sa vitamín metabolizuje aj 2 týždne, pri možnom zhoršení stavu zaúčinkuje následne. Najistejšia je však tzv. profylaxia, teda preventívne užívanie na dennej báze.

 

Áno, naši lekári považujú za jediný zázrak, priam spásu vakcínu. Kým nastúpila imunita z opichania u seniorov, už boli od začiatku apríla chránení slnkom. Tomu treba pripisovať koniec covid sezóny a nie očkovaniu. Lenže aj keby bolo účinné, stále je pre mnohých etickým kompromisom a pre väčšinu neočkovaných obavou z nežiaducich účinkov. Vitamín D3 v dostatočnom dávkovaní je bezpečný a nemá spojenie s potratmi. Ale keďže nie je patentovaný, môže ho vyrobiť hocikto, farmafirmy cez média a lekárov ho budú podrývať ako aj ďalšie antivirálne lieky, ktorým patenty už vypršali. Sú veľmi lacné, aby na nich zarobili. Pripomínam, že v lekárňach vitamíny bývajú dosť predražené, oveľa lacnejšie sa dajú kúpiť online.

Na snímke Jana Ray Tutková

Myslíte si, že je u nás jeho úloha podhodnotená?

Mnohí lekári účinok vitamínov spochybňujú, ale to len preto, že sami trpia vitamínovou negramotnosťou. Napokon sú tiež platení za predpisovanie liekov, máloktorý vitamín je na predpis. Jedna forma vitamínu D je na predpis a to AlfaD3, ktorý má tiež vyššiu vstrebateľnosť, ale veľa šťastia, aby ste presvedčili svojho lekára, nech Vám ho predpíše pri pozitívnom teste. Podľa indikácie je určený hlavne pre liečbu osteoporózy a nie covidu. Vitamín D3 a slnko sú kľúčové pre covid pandémiu, lenže toto média ani odborníci nepriznajú. Preto neustále budú hovoriť o nejakých nových variantoch, na ktoré zvaľujú nárast prípadov, keď sa ľuďom zníži hladina vitamínu D3 v zimnom období. Od začiatku pritom bolo jasné, že aj tento vírus mutuje a ako každý vírus mutuje k ľahšej forme. No keď sa včasná liečba zanedbáva, zvýšuje sa stres neustálym strašením, pribúda bakteriálnych a plesňových podružných infekcií, spôsobených nosením rúška, aj izolácia pacientov v nemocniciach a komplikácie nemocničnej liečby, na ktoré mnohokrát zomierajú, či už pre zlý manažment liečby alebo nedostatok ľudských zdrojov v zdravotníctve – všetko to sú faktory, ktoré prispievajú k nadmernej úmrtnosti u nás.

 

Ak je tak dôležitý tento vitamín, prečo štát podľa vás nepoužije prostriedky na takúto kampaň? Kto ju vlastne financoval?

O účinnosti vitamínu D3 v prevencii covidu boli prvé spoľahlivé štúdie už v lete 2020, aj preto koncom septembra minister Krajniak inicioval jeho preplácanie pre klientov DSS. Žiaľ, radil sa s vládnymi odborníkmi, ktorí však chceli zachraňovať len vakcínou, až príde. V októbri bola v podstate zakázaná včasná liečba, no a úmrtnosť potom pomáhala zvyšovať ochotu očkovať sa. To bolo ideálne pre vládu, ktorá naobjednávala milióny vakcín. Keď prišiel expremiér Matovič s nápadom nakúpiť testy na plošné testovanie, začala som apelovať na ministrov, aby nakúpili vitamín D3 v dávke 4 000 IU/150ks za cenu jedného testu. Lenže tu sa narazilo na mantinel, že Matovič vsadil všetko na testy a odborníci obklopujúci ministra zdravotníctva vitamíny neustále spochybňovali. Až na vrchole umierania si exminister Krajčí uvedomil, že treba aj vitamíny pre neočkovaných i očkovaných, dal upraviť protokoly liečby, tiež urobil protokol s včasnou liečbou. No keď dal odborníkom vypracovať odporúčanie pre užívanie vitamínov, tak v ňom bolo varovanie pred predávkovaním a uvedené zdroje vitamínov zo stravy. To v plnej miere odhalilo nevedomosť a azda až skorumpovanosť vládnych odborníkov, lebo ani nikto z nich sa proti tomuto dokumentu neohradil. Aj ochotní politici, ktorí tieto vitamíny sami užívajú v doplnkoch, sa dostali do pasce odborníkov, ktorí ich zabrzdili v tom, aby ľuďom pomohli aspoň dobrou radou, keď už nebola ochota ich pre ne zaplatiť.

 

A keďže polovica populácie stále vytrvalo odporuje experimentálnemu očkovaniu na genovej báze, čo treba rešpektovať, plus už polovica zaočkovaných odmieta ďalšiu dávku, vitamín D3 je stále aktuálny ako zodpovedná prevencia ťažkého covidu. Cítili sme potrebu dať vedieť ľuďom, čo je potrebná dávka pre ochranu, aby potom nelamentovali, že aj tak som bral vitamíny a mal som ťažký priebeh. Ak človek užije zlomok potrebného lieku, antibiotiká, či vakcíny, tak tiež nezaúčinkuje. Presne tak aj pri vitamínoch. Je tu však jeden veľký rozdiel, prevencia vakcínami je ľahko kontrolovateľná, preto aj obľúbená štátmi na rozdiel od prevencie vitamínami. Preto ľudia, ktorí veria v dôležitosť slobody od štátu a od sociálnych či pandemických inžinierov, si tiež vyberú prevenciu vitamínami. Našu kampaň sme financovali z dobrovoľných príspevkov podporovateľov CBR Europe (cbreurope.sk), ktorí veria v medicínsku slobodu a vidia zlyhanie a obrovský nerešpekt štátu v tejto oblasti. Viac informácií poskytuje webstránka www.beriemeD3.info.