Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Rúška nefungujú. Od rúškovej opresii k respirátorovej?

Facebooková stránka Menej štátu pripomína vyjadrenia ministra zdravotníctva Krajčího pri zavádzaní „rúškovej opresie“ v marci minulého roka:

„Ľudia sa dostatočne chránia, ak nosia štandardné ochranné rúško. Keď ho majú na sebe dvaja ľudia, ktorí sa stretnú, potom sa chránia takmer na 100 percent.“

Tento mesiac zas počúvame toto od toho istého ministra Krajčího: „Odporúčam respirátory a myslím, že aj konzílium ich odporúča. Rúško samo o sebe perfektne nefunguje ani pri starom kmeni. Mne by sa páčilo, keby každý, kto príde na testovanie, si odtiaľ vzal respirátor alebo krabičku vitamínu D.“

Administrátor Menej štátu dodáva: „Priatelia, ja osobne som si ešte vo februári 2020 googlil všetko o respirátoroch, o účinnosti ffp1, ffp2, ffp3, a aj som si domov nakúpil zásoby. Keby mi niekto vtedy povedal, že ministerstvu bude trvať rok kým sa naučia googliť, tak by som im poslal hneď linky.“

Pripomeňme, že vláda v tom čase zakázala predaj respirátorov verejnosti. Na jeseň minister podal kvôli podrývaniu jeho nariadenia o povinnom nosení rúšok podnet na trestné stíhanie portálu Bádateľ. A koľko ľudí dostalo pokuty? Vrátia im tie?

 

Ronnie Konig, hudobník a zakladateľ metalových kapiel Signum Regis i Dream Patrol si neodpustil komentár: „Dnes je jasné, že všelijaké tie látkové rúška alebo tie bežné rúška nefungujú (lebo však načo by sme prechádzali na lepšie, keď by fungovali?) No a spomeňme si, koľko bolo nakladané ľuďom, ktorí tvrdili, ze tie rúška nefungujú? Popierači, dezoláti, opice, hoaxeri, absolventi školy života, kotleby, vrahovia stareniek a všelijaké iné prívlastky dostávali. A ospravedlní sa im niekto? Nie.“ Pridal aj disclaimer: „ja som si tiež myslel, ze tie obyčajné rúška fungujú, ale nikdy som neskĺzol k tomu, aby som ľuďom bez rúška nadával do opíc).“

 

WHO: Kľúčom je mať odstup, nie rúško

Na jar Slovensko a Česko boli prvé krajiny, ktoré zaviedli povinné nosenie rúšok v čase, keď v zahraničí odborníci aj Svetová zdravotnícka organizácia upozorňovali na to, že to môže byť kontraproduktívne u širokej verejnosti, lebo ľudia si ich budú dávať hore-dole, opravovať a ešte pravdepodobnejšie zavedú vírus na sliznice. Neexistovali ani štúdie na podporu toho, žeby rúška chránili proti COVID-19 v bežnom kontakte. Výrobca tiež nič negarantoval. Viacero štúdií zas poukazovalo na zdravotné problémy spojené s nosením rúšok.

V novembri boli v odbornom časopise zverejnené výsledky očakávanej dánskej štúdie, ktorá ukázala, že podobný počet osôb (cca 2%) sa nakazil v skupine bez rúška aj v skupine s rúškom a ten rozdiel bol zanedbateľný. Efekt rúšok sa nepodarilo dokázať, hoci mnohí si to začali interpretovať po svojom. 1. decembra po mesiacoch odhovárania ľudí od rúšok, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia, že rúška najnovšie odporúča, azda aby mohla zase o pár mesiacov oznámiť, že odporúča aj respirátorovú opresiu. Aj keď WHO odporúča mať prekrytie tváre iba, keď nie je možné dodržať 1m odstup.

Slovenský rúškový boj proti hnusobe, ktorý bol tak úspešný na jar, keď sme všetko zatvorili, hoci aj predtým k nám skoro nikto nelietal ani necestoval za turizmom, inšpiroval niektoré európske a americké štáty. Tam pokuty sú však tak 8% z toho, čo u nás. Rúška sa stali symbolom podriadenosti štátu i spoločenskej ohľaduplnosti. Aspoň niektorí majú pocit, že každý môže niečo proti korone podniknúť. Namiesto toho, aby nám politici išli príkladom dodržiavania odstupu a posilňovania imunity vitamínami, len poslušne nosíme rúška popod nos, ešte aj policajti.

Teraz namiesto toho, aby naši odborníci a vláda uznali, že sa mýlili a zbytočne ľudí trápili, idú vnútiť novú respirátorovú opresiu. Lepšie sa tak potláča odpor, ktorý je viditeľný a ešte ľahšie sa potom realizujú opatrenia typu One time – next time (testovanie – očkovanie). Návrh na zníženie DPH na respirátory je práve tento mesiac na programe schôdze NR SR. Ušetríme nejaké centíky pri prechode na novú zvýšenú ochranu. Už keď sme pri tom, ten falošný pocit ochrany tak pri kondómoch ako aj rúškach zvyšuje ochotu človeka viac riskovať. Kresťanský minister by mohol o tom niečo tušiť.

Jana Ray Tutková