Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Sulík to konečne vyhrotil. Len mal tak spraviť kvôli núdzovému stavu alebo testovaniu, nie pre Matovičov excentrizmus

Pri povalení Radičovej vlády išlo Sulíkovi o principiálnu vec, nie o osobné hašterenie. Aj v tejto vláde mal Sulík možnosť sa ukázať ako principiálny, namiesto toho je dotknutý premiérovým vystupovaním voči nemu. Mal by však byť vytočený za to, čo táto vláda robí ľuďom

Pre Denník Štandard Richard Sulík priznal, že SaS odmieta „niesť spoluzodpovednosť za vládnutie Igora Matoviča. Konzekvencia tohto rozhodnutia je, že ak sa to nezmení, odchádzame.“ SaS sa však už z toho nevyvlečie, nesie spoluzodpovednosť rovnako za zbytočné úmrtia pre zanedbanú primárnu a neefektívnu nemocničnú starostlivosť. A sú to nielen obete korony ale aj lockdownov. Nesú zodpovednosť za ekonomický prepad, za ďalšie zadlžovanie, za šikanovanie ľudí vynúteným testovaním, za neprimerané obmedzenie ich základných práv.

Ľudia, hoci už aj koronu prekonali, nemôžu ani za vlastnými rodičmi či deťmi do druhého okresu, no SaS sa rozhorčuje pre facebookové statusy. Policajti dávajú likvidačné pokuty, prevádzky krachujú, no oni urobia krízu z toho, že premiér zas niekoho urazil, alebo sa niekto z jeho slov urazil. Nemôžu ďalej prehltnúť také správanie, hoci my všetci im musíme zožrať všetky nezmyselné opatrenia, vrátane obmedzenia vychádzok. Ich pohár vraj pretiekol. A čo ten náš? Deti nepustia do školy, lebo je to vraj rizikové, no schôdzky pre nich nie sú rizikové, keď trávia týždne rozoberaním osobných atakov.

Včera SaS rozposlala svojim podporovateľom email s týmto stanoviskom: „Už to takto ďalej nejde. Pohár trpezlivosti koaličných partnerov definitívne pretiekol a vyzývajú Igora Matoviča na odchod z premiérskej stoličky. S jeho neudržateľným štýlom vládnutia, vďaka ktorému proti sebe poštval všetkých v tejto krajine, je nemožné pokračovať ďalej.“ Neudržateľné sú predovšetkým politiky tejto vlády, ktoré doteraz podporovali. Ľudia to už dlho odmietajú trpieť. Liberálne médiá im už vyčítajú impotentnosť. Stále sa pozlostili a zahlasovali, ako od nich Matovič a jeho poradcovia chceli.

Až teraz, keď sa výsledky vládnych drakonických politík ukázali tragické, odrazu sa stavajú na zadné. Veď kedy, ak nie teraz? Ale pre Matovičov štýl? Teraz mali povedať jasne, nepodporíme ďalšie predĺženie núdzového stavu, ktorý končí v piatok. To by bola jasná reč: Trváme na tom, aby boli nakúpené testy predané podobne aj Sputnik vakcíny, ktoré nám v takom množstve netreba. Rešpektujme vôľu ľudí, netlačme ich cez testovanie do experimentálneho očkovania. Ak sme za slobodu, tak za ňu bojujme. Nech Matoviča hoci aj roztrhne.

No nie, Sulík na vlne emócií liberálnych médii si žiada hlavu Matoviča. Mohol si ako Kollár diktovať podmienky, konkrétne čo chce a čo nechce. No nie, on chce nemožné, lebo urazená ješitnosť. Keď si postavil hlavu voči eurovalu a Radičovej vláde, tak to bolo aspoň principiálne. Brusel sa rozhodol Eurovalom zachraňovať Grécko, aby zachránil euro. V podstate však išlo o vyplatenie najbohatších bánk sveta aj zo slovenských daní. To bolo dôležité pre Slovensko i SaS, len problém bol v tom, že Sulík nič nedosiahol, keď pre vlastné preferencie odmietol hlasovať za euroval spojený s hlasovaním o dôvere vlády. Vláda padla a Fico to schválil za pár dní. Už vtedy sa mal poučiť, že bolo treba hľadať prijateľné riešenie, kompromis, alebo tretiu cestu.

Euroval poskytol peniaze Grécku, ktoré nebolo schopné vyplatiť najbohatšie banky sveta, čo naivne nakúpili jeho dlhopisy. V Bruseli sa domáhali vyplatenia od gréckej vlády po tom, čo sa im predtým podarilo presvedčiť Washington, aby ich zachránili americkí daňovníci. Smer bez zaváhania dvakrát hlasoval za euroval – rozšírenie dočasného eurovalu v 2011, keď SR poskytla záruky do výšky 7,73 mld eur /za 60 rokov sa toľko vyberie na dani z príjmu živnostníkov/ a v roku 2014 za trvalý euroval, ktorý poslal 659 mil eur Grékom a ostatným krachujúcim krajinám /Írsko, Španielsko/. A ešte k tomu sme sa zaviazali garantovať ďalšie dlhy do výšky 5,7 mld eur.

Na schválenie trvalého eurovalu stačila podpora 90% krajín. Podiel SR bol len 0,8%, teda účasť Slovenska bola úplne nepotrebná. No komunikoval to Sulík dostatočne vopred? Tieto argumenty spísal až po tom, čo bolo neskoro. Vláda padla a Sulík Euroval nezastavil. Bol to pekný princíp, ktorého sa pre svojich voličov chcel držať, no nedokázal ho vyboxovať. Tentokrát to však nie je o žiadnom ideále ani princípe dôležitom pre voličov SaS. Stojí to len na neznášanlivosti k Matovičovi, ktorý zo SaS vyšiel. K Sulíkovi sa vracajú progresívci, ktorí sa sklamali v PS a zaimponovala im Cigánikovej propotratová póza, ktorá sa prelína s antimatovičizmom.

Richard Sulík má historickú šancu pretlačiť ukončenie šialenej Matovičovej pandemickej politiky, ak ostane v koalícii a nielen on na vláde ale aj jeho poslanci v parlamente nepodporia nezmyselné opatrenia či zákony. Tak mohol už dávno získať viac rešpektu od premiéra i koaličných partnerov. Namiesto toho vždy ohol chrbát a teraz keď sa prevalilo, ako to všetko bolo zbytočné, lebo Slovensko je na 4. mieste v celkovej úmrtnosti na milión obyvateľov v EÚ, tak cíti, že treba si postaviť hlavu. No tak nech si ju postaví proti predĺženiu núdzového stavu už tento piatok. A nech je to len začiatok jeho odporu voči neúnosným opatreniam, s ktorými prichádzajú nekompetentní odborníci. To bude záchrana životov ale aj slobody a demokracie. Matovič pochopí, aj keď sa trochu pometá a sem-tam si kopne.