Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Vakcinačné pasy sú na spadnutie - nielen na cestovanie, ale aj vstup do reštaurácie či kina

Grécky premiér chce, aby turisti mali vakcinačné pasy pri dovolenke v Grécku. Jeho iniciatívu adresovanú členským štátom EÚ podporujú najzadĺženejšie krajiny južnej Európy. Práce na vytvorení minimálnych EÚ štandardov pre digitálny imunitný certifikát alebo vakcinačný pas sú síce v plnom prúde, no Európska komisia sa zatiaľ k ničom nezaviazala. Viacero kritických otázok je stále na stole, vrátane toho, či vôbec očkovaní zamedzia šíreniu vírusu. Zároveň zazneli obavy, že súčasné vakcíny sú menej účinné voči zmutovaným variantom koronavírusu.

Podobné výhrady uviedol britský minister pre vakcináciu Nadhim Zahawi v rozhovore pre BBC. Trval na tom, že vakcinačné pasy nemá Británia v pláne. Jedným z dôvodov je, že vakcíny nie sú povinné. Jednoducho by na to podľa neho bol potrebný konsenzus. Považuje vakcinačné pasy za diskriminačné. Tiež uviedol, že stále nie je jasné, akú rolu vakcíny hrajú v prevencii vírusu. Totiž výrobcovia zaručujú len ochranu pred symptómami COVIDu, nie ochranu pred šírením vírusu. Na britských ostrovoch pretláča vakcinačné pasy bývalý premiér Tony Blair. Daily Telegraph informoval, že vláda Borisa Johnsona financuje najmenej osem rôznych firiem, aby vyvinuli prototypy a schémy pre vakcinačné pasy.

 

O ďalších krajinách, ktoré chcú digitálnu vakcinačnú diktatúru informoval časopis Forbes. Nový americký prezident Joe Biden v 200-stranovej národnej stratégii proti pandémii uvádza možnosť zavedenia elektronických vakcinačných pasov. Ako prvá krajina ich poskytuje pre svojich občanov Island, údajne už aj Grécko. Minulý týždeň oznámili zavedenie vakcinačných pasov Švédi a Dáni. Budú podmienkou nielen pre cestovanie, ale aj pre vstup na hromadné podujatia a do reštaurácií. V Dánsku parlament ešte minulý rok schválil povinné očkovanie proti COVID-19. Zvyšok sveta volí radšej stratégiu podmienečného očkovania, na čo majú slúžiť práve očkovacie certifikáty alebo vakcinačné pasy.

A samozrejme agentúry OSN pretláčajú digitálne vakcinačné pasy. Generálny sekretár Svetovej turistickej organizácie Zurab Pololikashvili vyzýva krajiny, aby zaviedli digitálnu formu takýchto pasov, ktoré by podľa neho znovu umožnili svetu cestovanie. Od októbra v Estónsku pracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na vývoji digitálneho imunitného certifikátu pre rozvojové krajiny. Oz začiatku tohto roka ich v Estónsku už začali testovať v pilotnom projekte podľa agentúry Reuters.

Štátny tajomník MZV SR Martin Klus na svojej FB stránke informoval, že zaočkovaní oboma dávkami vakcíny majú výnimku z izolácie pri vstupe na územie Poľska. Druhá možnosť je, že absolvujú test na COVID-19. Pri vstupe autom v počte do 5 ôsob nie je ani negatívny test ani karanténa povinná. Pri vstupe do Pobalstkých republík sa dá karanténe vyhnúť predložením potvrdenia o prekonaní ochorenia alebo o očkovaní proti nemu.

Vyzerá to tak, že ešte pár rokov budú pre cestujúcich paralélnou možnosťou stále testy, nakoľko do ich výskumu a technológie išlo veľa peňazí a štáty a letiská investovali do systému ich využívania práve pri cezhraničnom transporte. Vakcinačné pasy vo forme QR kódov v mobile sa však časom budú zavádzať aj v rámci štátov ako podmienka zamestnania či školskej dochádzky, až napokon budú podmienkou vstupu do obchodu. Microsoft minulý mesiac oznámil, že pripravuje technologický rámec pre vakcinačné záznamy. Päť najväčších leteckých spoločností spúšťa tzv. CommonPass na vybraných trasách po tom, čo bol pilotne otestovaný medzi Singapurom a Hong Kongom spoločnosťou Cathay Pacific a medzi Londýnom a New Yorkom spoločnosťou United Airlines.

V Argentíne sú už dnes všetky povinné očkovania podmienkou získania cestovného pasu a vodičského preukazu. Preto možno očakávať, že vakcinačné pasy sa postupne rozšíria aj pre ostatné choroby okrem COVID-19. Big Pharma má vo vývoji a v procese schváľovania množstvo nových vakcín, mRNA a DNA vakcína sa potom stanú bežnou záležitosťou. GAVI – aliancia výrobcovia vakcín, ktorá je po Gatesovi druhým najväčším donorom WHO, si presadila zavedenie vakcinačných pasov ešte v roku 2019 do plánu Európskej komisie, mesiace pred vypuknutím COVID-19 pandémie.